Trendy, które zmieniają naukową fikcję w rzeczywistość

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: strefainwestorow.pl/ rynekaptek.pl   26-07-2017, 13:26

Trendy, które zmieniają naukową fikcję w rzeczywistość Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Błyskawiczny postęp technologiczny, jaki się dokonuje, powoduje, że inwestorzy chcą trzymać w portfelu te spółki, które podołają tej rewolucji. Analityk i szef Morgan Stanley wskazuje na pięć najnowszych trendów - podaje portal strefainwestorow.pl.

Trend 1. Samouczenie się maszyn (machine learning), które będzie jednym z najpotężniejszych trendów technologicznych, wywierając niezwykle duży wpływ na medycynę.

- Uczenie się maszyn to tak naprawdę rozpoznawanie wzorów. Przewiduję, że dokona się niezwykły postęp m.in. w radiologii. Wykrywanie komórek rakowych, a nawet genów które przyczyniają się do zachorowań na raka, będzie możliwe szybciej, niż się tego spodziewamy sądzi analityk.

Trend 2. Pojazdy autonomiczne (autonomous vehicles), czyli auto bez kierowcy.

Trend 3. Rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) oznaczająca przenoszenie wirtualnych obrazów do rzeczywistości.

- To fascynujące rozwiązanie. Daje niesamowite możliwości symulowania pewnych zdarzeń czy całych scenariuszy. Na przykład chirurdzy już niedługo będą mogli ćwiczyć skomplikowane operacje, ale to będą niezwykle realistyczne ćwiczenia, a to oczywiście przyczyni się do poprawy jakości ich pracy w przypadku prawdziwych operacji - wskazuje ekspert banku Morgan Stanley.

Trend 4. Blockchain - technologia dająca gwarancję bezbłędnego archiwizowania informacji.

Trend 5. CRISPR, czyli swego rodzaju „system obrony” organizmów prokariotycznych (bakterii i archeonów) przed egzogennymi elementami genetycznymi (np. bakteriofagami czy plazmidami).

Bazuje on na przechowywaniu w genomie (czyli podstawowym materiale genetycznym) fragmentów „obcego” DNA po to, by w przyszłości użyć go do obrony np. przed wirusem.

Obecnie CRISPR wykorzystywany jest do wprowadzania modyfikacji w genomie. A dokładnie: do „przecinania” nici DNA.

- CRISPR to narzędzie, które może umożliwić leczenie różnych chorób na poziomie genetycznym. To oznacza, że wiele firm farmaceutycznych straci źródło przychodów na rzecz leków zawierających rozwiązania bazujące na tej technologii. Inwestorzy powinni uważnie monitorować to, co robią publiczne koncerny farmaceutyczne w sferze badań i rozwoju. Wypłacanie dywidend czy skup akcji własnych to nie są dobre ruchy w obliczu nadchodzącej rewolucji w medycynie - zauważa analityk.

Więcej: https://strefainwestorow.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH