
Eksperci i pacjenci twierdzą, że neuropsychologa w Polsce trzeba szukać z lupą. Dlaczego ten zawód jest deficytowy, skoro potrzeby są tak duże? Czy to kwestia zbyt małej liczby specjalistów na rynku, niskich wycen NFZ i wynagrodzeń, a może nadal niewielkiej świadomości menadżerów w ochronie zdrowia, lekarzy i samych pacjentów?
- Jakiś czas temu przyszedł do mnie tata z córką, u której doszło do pęknięcia tętniaka w mózgu. Po zabiegu neurochirurgicznym pojawiły się m.in. problemy z pamięcią. Mężczyzna dopiero po dłuższym czasie od wykonania operacji dowiedział się o istnieniu neuropsychologów. Skąd? Z telewizji śniadaniowej... - mówi Ilona Bidzan-Bluma, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog.
Prof. Emilia Łojek, kierownik Katedry Neuropsychologii Wydziału Psychologii UW, zaznacza, że zaburzenia neuropsychologiczne są kojarzone zwykle z seniorami, tymczasem mogą wystąpić także u znacznie młodszych osób, np. wskutek urazu głowy czy udaru mózgu.
- Jeszcze mniejsza jest świadomość tego, że do zaburzeń pracy mózgu może dochodzić w przebiegu chorób płuc, serca, nerek, cukrzycy czy chorób zakaźnych, endokrynologicznych - podkreśla.
Brak statystyk, kuleją wyceny i świadomości
- Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ilu jest w Polsce neuropsychologów, bo nikt nie prowadzi statystyk i oficjalnie nie używa się w systemie ochrony zdrowia takiego nazewnictwa. Pojęcie neuropsychologa funkcjonuje tylko w środowisku fachowców - i to nieformalnie - co czyni wielki zamęt komunikacyjny wśród zarządzających ochroną zdrowia - zwraca uwagę prof. Joanna Seniów, kierownik Pracowni Neuropsychologii Klinicznej II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie.
Jak precyzuje, także psycholog pracujący na oddziale neurologii czy rehabilitacji neurologicznej jest nazywany często ''neuropsychologiem'', niezależnie od formalnych kompetencji i wykształcenia oraz - co gorsza - bez względu na specyfikę podejmowanych zadań (diagnostycznych czy terapeutycznych).
- NFZ nie różnicuje zatrudnionych na oddziałach rehabilitacji specjalistów psychologów. Rehabilitacja neuropsychologiczna w Polsce nie ma ustalonych procedur i jasno określonych wymogów - zwraca uwagę.
''Psycholog? Ale dlaczego? Ja jestem normalny…
Według prof. Marioli Bidzan, kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, neuropsychologów jest w Polsce bardzo mało i wynika to z kilku powodów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych