Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ilu jest w Polsce neuropsychologów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   06-11-2020, 08:01

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ilu jest w Polsce neuropsychologów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci i pacjenci twierdzą, że neuropsychologa w Polsce trzeba szukać z lupą. Dlaczego ten zawód jest deficytowy, skoro potrzeby są tak duże? Czy to kwestia zbyt małej liczby specjalistów na rynku, niskich wycen NFZ i wynagrodzeń, a może nadal niewielkiej świadomości menadżerów w ochronie zdrowia, lekarzy i samych pacjentów?

- Jakiś czas temu przyszedł do mnie tata z córką, u której doszło do pęknięcia tętniaka w mózgu. Po zabiegu neurochirurgicznym pojawiły się m.in. problemy z pamięcią. Mężczyzna dopiero po dłuższym czasie od wykonania operacji dowiedział się o istnieniu neuropsychologów. Skąd? Z telewizji śniadaniowej... - mówi Ilona Bidzan-Bluma, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog.

Prof. Emilia Łojek, kierownik Katedry Neuropsychologii Wydziału Psychologii UW, zaznacza, że zaburzenia neuropsychologiczne są kojarzone zwykle z seniorami, tymczasem mogą wystąpić także u znacznie młodszych osób, np. wskutek urazu głowy czy udaru mózgu.

- Jeszcze mniejsza jest świadomość tego, że do zaburzeń pracy mózgu może dochodzić w przebiegu chorób płuc, serca, nerek, cukrzycy czy chorób zakaźnych, endokrynologicznych - podkreśla.

Brak statystyk, kuleją wyceny i świadomości
- Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ilu jest w Polsce neuropsychologów, bo nikt nie prowadzi statystyk i oficjalnie nie używa się w systemie ochrony zdrowia takiego nazewnictwa. Pojęcie neuropsychologa funkcjonuje tylko w środowisku fachowców - i to nieformalnie - co czyni wielki zamęt komunikacyjny wśród zarządzających ochroną zdrowia - zwraca uwagę prof. Joanna Seniów, kierownik Pracowni Neuropsychologii Klinicznej II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie.

Jak precyzuje, także psycholog pracujący na oddziale neurologii czy rehabilitacji neurologicznej jest nazywany często ''neuropsychologiem'', niezależnie od formalnych kompetencji i wykształcenia oraz - co gorsza - bez względu na specyfikę podejmowanych zadań (diagnostycznych czy terapeutycznych).

- NFZ nie różnicuje zatrudnionych na oddziałach rehabilitacji specjalistów psychologów. Rehabilitacja neuropsychologiczna w Polsce nie ma ustalonych procedur i jasno określonych wymogów - zwraca uwagę.

''Psycholog? Ale dlaczego? Ja jestem normalny…
Według prof. Marioli Bidzan, kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, neuropsychologów jest w Polsce bardzo mało i wynika to z kilku powodów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH