UE i WHO razem w walce z COVID-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ec.europa.eu/ rynekaptek.pl   11-09-2020, 14:02

UE i WHO razem w walce z COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zainicjowali pierwsze posiedzenie Rady Wysokiego Szczebla ds. Ułatwień i mu współprzewodniczyli, przewodząc pracom w zakresie globalnych ram współpracy dotyczącym akceleratora dostępu do narzędzi walki z COVID-19 (ACT-A).

Celem porozumienia jest przyspieszenie opracowywania i wdrażania szczepionek, testów i terapii przeciwko COVID-19, a także usprawnić systemy opieki zdrowotnej.

Podczas pierwszego posiedzenia rady dostosowano plan na rzecz akceleratora jako kluczowego globalnego rozwiązania służącego przezwyciężeniu kryzysu i przywróceniu działania systemów opieki zdrowotnej oraz światowego wzrostu gospodarczego, uzgodniono uzasadnienie ekonomiczne i inwestycyjne na potrzeby pełnego finansowania akceleratora oraz zmobilizowanie przywództwa politycznego i międzynarodowego wsparcia na rzecz sprawiedliwego przydziału środków na szczeblu globalnym.

Podczas swojego pierwszego posiedzenia rada przyjęła oświadczenie polityczne, w którym podkreśliła, że globalna współpraca ma kluczowe znaczenie dla walki z wirusem. Podkreślono w nim znaczenie badań, terapii, szczepień i udoskonalonych systemów opieki zdrowotnej dla przezwyciężenia pandemii. W oświadczeniu wspomniano również o poczynionych postępach i wezwano do przeznaczenia dodatkowych zasobów na realizację misji.

W skład rady ds. ułatwień wchodzą przedstawiciele rządów i partnerzy pozarządowi (BMGF, Wellcome Trust). Współprzewodniczą jej Norwegia i Republika Południowej Afryki, dążąc do uzyskania równowagi geograficznej. Rada opiera się na wynikach osiągniętych w ramach ACT-A w ciągu zaledwie czterech miesięcy, takich jak ponad 200 potencjalnych szczepionek, 1 700 badań klinicznych i 80 badań diagnostycznych, a także 100 państw objętych przeglądem w celu określenia braków w zdolnościach.

Ostateczne uwagi na temat inwestycji i planu dotyczącego ACT-A zostaną przedstawione 17 września, a następnie 30 września odbędzie się wydarzenie wysokiego szczebla ACT-A na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W dniach 15–30 września odbędą się posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ i grupy G-20, co wzmocni przesłanie dla światowych przywódców. W dniach 12–18 października odbędą się coroczne spotkania Banku Światowego/MFW mające na celu ocenę wyzwań gospodarczych i wstępnych zobowiązań. W okresie od listopada do marca 2021 r. szczyt grupy G-20 i inne powiązane wydarzenia będą opracowywały reakcję na zestaw takich zobowiązań.

Ostatecznie kampania na rzecz poparcia ACT-A ma na celu sprostanie poważnym wyzwaniom politycznym i zabezpieczenie potrzeb finansowych w wysokości ponad 29 mld euro (35 mld dolarów).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH