UE: rezygnacja z AstraZeneca, zwiększenie liczby szczepionek Pfizera

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   23-04-2021, 14:21

UE: rezygnacja z AstraZeneca, zwiększenie liczby szczepionek Pfizera Do Unii Europejskiej przyjedzie więcej szczepionek Pfizera Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Komisja Europejska podała, że podpisała z BioNTech/Pfizer umowę ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Unia Europejska przypieczętowała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę do 1,8 miliarda kolejnych dawek ich szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział w piątek, 23 kwietnia, serwisowi Reuters urzędnik UE.

Umowy w imieniu UE podpisuje Komisja Europejska.

To trzeci kontrakt podpisany przez blok z dwiema firmami, które zgodziły się już na dostarczenie 600 milionów dawek w ramach dwóch poprzednich kontraktów.

W połowie kwietnia Komisja Europejska podała, że rozpoczęła negocjacje z BioNTech/Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

- Rozpoczęliśmy negocjacje z BioNtech/Pfizer ws. trzeciego kontraktu. Ten kontrakt zakłada dostawy 1,8 mld dodatkowych dawek szczepionek na lata 2022-2023. Będzie dotyczył nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. Wszystko to będzie miało miejsce w UE - powiedziała wówczas szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dodała, że ma nadzieje na zakończenie rozmów bardzo szybko.

Z kolei wczoraj, 22 kwietnia Komisja oświadczyła, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca.

Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że termin na skorzystanie z opcji już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z możliwości dodatkowego zakupu.

KE zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek, z czego 100 milionów było opcjonalne.

Rzecznik powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, czy KE skorzysta z opcji zakupu dodatkowych szczepionek od koncernu Johnson&Johnson. W ramach umowy z Johnson&Johnson KE zamówiła już 200 mln dawek i ma możliwość kupienia kolejnych 200 mln.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH