UK: 36 funtów za test w aptece pacjenta PWID na obecność HCV

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pharmacymagazine.co.uk/ rynekaptek.pl   02-09-2020, 12:02

UK: 36 funtów za test w aptece pacjenta PWID na obecność HCV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach projektu walki z HCV, realizowanego przez NHS do 2025 roku, od 1 września farmaceuci otrzymują 36 funtów za każdy test na obecność HCV, który wykonają pacjentowi PWID, czyli użytkownikowi substancji psychoaktywnych w iniekcjach.

Usługa wykonywania testów na obecność przeciwciał przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C w aptece miała ruszyć już w marcu. Jednak z powodu epidemii koronawirusem, została uruchomiona 1 września.

Za każdy przeprowadzony test apteka ma otrzymać 36 funtów - informuje serwis pharmacymagazine.co.uk.

Usługa jest jednym z działań NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) mających na celu wyeliminowanie wirusa HCV jako głównego zagrożenia zdrowia publicznego do 2025 roku. Aktualnie rozpoczęty projekt zaplanowano do 31 marca 2022 roku. Po ocenie skutków działania może zostać przedłużony.

W ostatnich latach powszechnym zjawiskiem stało się stosowanie substancji psychoaktywnych podawanych w iniekcjach. Jednocześnie taka praktyka stanowi czynnik ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych, w tym zakażenia HCV.

Dlatego obecna oferta skierowana jest do osób z grupy wysokiego ryzyka zakażenia - people who inject drugs (PWID) - populacji osób dożylnie przyjmujących środki odurzające.

W ocenie NHS, oferta może być najbardziej atrakcyjna dla aptek, które już teraz mają do czynienia z pacjentami PWID i uczestniczą w programie wymiany jednorazowych igieł i strzykawek.

Warunkiem udziału apteki w programie jest posiadanie gabinetu konsultacyjnego, w którym będą świadczone usługi. Dodatkowe wymogi są związane z epidemią koronawirusa - posiadanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Więcej: https://www.pharmacymagazine.co.uk/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH