
Szczepionki p/ COVID-19 firm Pfizer/ BioNTech mogą być podawane osobom uczulonym na białko jaja kurzego. W szczepionce nie ma również produktów pochodzenia zwierzęcego ani konserwantów. Jakie są zalecenia, a jakie przeciwwskazania do immunizacji? Jakie skutki boczne?
8 grudnia w Polsce rząd przedstawił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID - 19. Tego samego dnia Wielkiej Brytanii zaszczepiono pierwszą osobę, rozpoczynając w ten sposób program walki z epidemią.
W jaki sposób zaplanowali ją Brytyjczycy?
Pierwsza partia szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/ BioNTech dotarła do Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu grudnia, a program szczepień rozpoczął się 8 grudnia.
Złożono również zamówienie na szczepionkę firmy Moderna, ale ma ona być dostarczona do Wielkiej Brytanii wiosną 2021 roku.
Zgodnie z przyjętą strategią, pierwsze szczepienia są przeprowadzone w 50 szpitalnych punktach szczepień. 14 grudnia do sieci szczepień dołączą lekarze POZ.
Wraz z kolejnymi dostawami szczepionki, uruchamiane będą punkty szczepień w obiektach sportowych i centrach konferencyjnych. Pod koniec grudnia do systemu szczepień maja dołączyć apteki. Warunkiem oferowania usługi immunizacji jest zagwarantowanie dostępności do szczepień przez siedem dni w tygodniu ze względu na krótki okres przechowywania szczepionek.
Jeśli chodzi o podawanie drugiej dawki szczepionki, w przypadku preparatu Pfizer/ BioNTech, zalecane jest podanie jej co najmniej 21 dni od pierwszej iniekcji. Ponieważ jednak zalecana przerwa między dawkami w przypadku szczepionek firm Moderna i Astra Zeneca to 28 dni, więc taki okres obowiązywałby w przypadku wszystkich szczepionek.
Przeciwwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 aktualnie oferowaną w Wielkiej Brytanii szczepionką jest ciąża lub planowanie zajścia w ciążę w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Nie jest konieczne wykonywanie testu ciążowego przed podaniem szczepionki. Kobietom należy doradzić, aby unikały zajścia w ciążę przez dwa miesiące po podaniu drugiej dawki szczepionki. Jeśli odkryją, że są w ciąży w trakcie kursu szczepienia, drugą dawkę należy podać dopiero po urodzeniu dziecka.
Kto jeszcze nie jest uwzględniony w procesie szczepień? Kobiety karmiące piersią, osoby poniżej 16 roku życia, osoby, które miały wcześniej alergię lub reakcję na szczepionkę, osoby z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - one powinny otrzymać szczepionkę tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko krwawienia w miejscu wstrzyknięcia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych