
Serwis C + D zapytał techników farmaceutycznych, jak oceniają warunki pracy w czasie pandemii oraz czy uważają, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do nakładu pracy.
Na początku tego roku serwis "Chemist and Druggist" podał wyniki badania na temat wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie fizyczne i psychiczne farmaceutów w kontekście ich pracy w aptekach.
Tym razem zainteresowanie skierowano na techników farmaceutycznych i personel pomocniczy. Okazuje się, że również ci pracownicy doświadczyli nadmiernego obciążenia pracą, problemami kadrowymi i wzrostem oczekiwań ze strony pacjentów.
Jednocześnie cięższa praca w czasie pandemii nie przełożyła się na wzrost wynagrodzenia, pozostawiając ich w poczuciu niedocenienia.
Nieco ponad cztery piąte (84%) ze 103 ankietowanych osób zgłosiło wyższy poziom stresu w pracy.
Dodatkowo ponad połowa (52%) wymieniła stres jako czynnik, który ma największy wpływ na jakość usług świadczonych pacjentom.
Prawie wszyscy respondenci (96%) stwierdzili, że ich obciążenie pracą wzrosło w ciągu ostatniego roku. Jako główną przyczynę tego obciążenia wskazywano zbyt małą obsadę personelu.
Cztery piąte ankietowanych (79%) stwierdziło, że poziom zatrudnienia w ich aptece nie był "odpowiedni". Pojawiła się też informacja technika farmaceutycznego, że w aptece, w której jest zatrudniony, farmaceuta nie ma wsparcia przez większość popołudni i wieczorów.
Inny skomentował: "Niski poziom zatrudnienia oznacza, że kiedy ktoś w aptece jest na zwolnieniu lekarskim lub na wakacjach, reszta zespołu musi zostać w pracy dłużej, przychodzić wcześniej lub zrezygnować z przerw - a to wpływa na wyższy poziom stresu".
Aż 72% respondentów nie czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.
"Obciążenie pracą wzrosło ponad dwukrotnie z powodu COVID-19, mimo to nie ma wystarczającego wsparcia lub uznania dla personelu apteki” - napisali technicy w komentarzach do ankiety.
Zdecydowana większość (84%) stwierdziła, że myślała o odejściu z pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Spośród nich 57% aktywnie poszukiwało nowego zajęcia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych