UMB z grantem na nowe badania nad lekami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: poranny.pl/rynekaptek.pl   27-11-2017, 12:05

UMB z grantem na nowe badania nad lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Narodowe Centrum Nauki przyznało naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku granty na badania naukowe w wysokości 4 milionów złotych. Najwięcej otrzymał Zakład Chemii Leków.

Jak donosi portal poranny.pl, projekty dotyczą m.in.: badań nowotworowych, gojenia ran, wpływu promieniowania zawartego w świetle słonecznym na skórę i komórki, bakteryjnej flory jelitowej i jej wpływu na chorobę niedokrwienną serca oraz leczenia pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 1,9 mln zł, dostał zespół naukowców, którym kieruje prof. Jerzy Aleksander Pałka, kierownik Zakładu Chemii Leków z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Jego zespół chce sprawdzić, czy metformina - substancja wykorzystywana do tej pory głownie w leczeniu cukrzycy - może stać się również lekiem na raka.

Z kolei 1,7 mln zł na badanie czynników wpływających na gojenie się ran, dostali naukowcy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Miltyka, dziekana Wydziału Farmaceutycznego.

Więcej: http://www.poranny.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH