Umowa podpisana: Adamed kupił Polfę Pabianice

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   05-02-2010, 06:32

Umowa podpisana: Adamed kupił Polfę Pabianice Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (4 lutego) podpisana została umowa sprzedaży firmie Adamed spółki skarbu państwa, Polfy Pabianice SA.

– Adamed przedstawił najlepszą ofertę cenową oraz pakiet inwestyycyjny dla Polfy Pabianice – w ten sposób wiceminister skarbu państwa Jan Bury wyjaśniał wybór tego inwestora przy sprzedaży spółki.

Do udziału w procesie prywatyzacji zostało zaproszonych 70 firm. Jan Bury pokreślał wybór krajowego inwestora, który jego zdaniem zapewni rozwój pabianickiej Polfie.

W tym roku rząd zamierza uzyskać 27 mld zł z prywatyzowanych przedsiębiorstw. W sektorze farmaceutycznym do prywatyzacji zostanie wystawiona także Polfa Warszawa i Polfa Tarchmin, wchodzące w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, powołanego w 2004 roku m.in. w celu przygotowania spółek do sprzedaży.
 
– Do końca roku chcemy wystawić do prywatyzacji, a nawet może sprzedać obie spółki, chociaż nie ma presji, by proces prywatyzacji szybko zakończyć – powiedział Artur Woźniak, prezes PHF.

W przypadku sprzedanej Polfy Pabianice, prezes holdingu nie ukrywał, że liczy na rozwój firmy: – W wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa w ostatnich latach, załoga Polfy „skurczyła“ się do 800 osób. Mamy nadzieję, że wkrótce zatrudnienie przekroczy ponad tysiąc pracowników, a spółka będzie wytwarzać nie tylko leki generyczne, ale także innowacyjne.

O rozwoju innowacyjnych projektów – również dzięki nabyciu nowego podmiotu – mówił prezes Adamedu, Maciej Adamkiewicz: – Zakup Polfy Pabianice pozwoli na zwiększenie udziałów w rynku, zbudowanie synergii między działami badawczo-rozwojowymi obu spółek, co pozwoli stworzyć zaplecze do wynalezienia innowacyjnego leku.

Obecnie firma prowadzi projekt poszukiwania innowacyjnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II. – Trwają także prace nad opracowaniem skutecznej terapii przeciwnowotworowej – poinformował Krzysztof Kurowski, kierownik działu badań i rozwoju spółki Adamed.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH