Unia boi się kolejnych mutacji wirusa. Wesprze produkcję szczepionek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: AOTMiT/ rynekaptek.pl   01-03-2021, 11:17

Unia boi się kolejnych mutacji wirusa. Wesprze produkcję szczepionek Unia Europejska obawia się kolejnych mutacji koronawirusa. Chce być przygotowana na sytuację, gdy obecne na rynku szczepionki nie będą działać Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Komisja Europejska powołała grupę zadaniową ds. przyspieszenia produkcji szczepionek przeciw COVID-19, która będzie też reagować na pojawienie się nowych wariantów wirusa. Naciska na zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie.

Komisja Europejska powołuje nowy projekt - Inkubator HERA, w ramach którego chce realizować nowy plan gotowości do obrony biologicznej.

Jak przyznają urzędnicy, obecnie dopuszczone szczepionki przeciw COVID-19 uznaje się za skuteczne przeciwko znanym wariantom wirusa. Ale w przyszłości pojawiające się mutacje mogą być bardziej lub całkowicie odporne na stosowane szczepionki.

Inkubator HERA
Dlatego planuje przygotować się na taką ewentualność. Jednym z priorytetów jest zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie w ramach ściślejszego, bardziej zintegrowanego i strategicznego partnerstwo publiczno-prywatne z przemysłem.

Podstawowym celem Inkubatora HERA jest zapewnienie, aby Unia Europejska mogła szybko zabezpieczyć dostęp do szczepionek w ilości potrzebnej do stawienia czoła zagrożeniom związanym z wariantami wirusa.

Należy zatem zapewnić dostępność zdolności produkcyjnych, aby umożliwić produkcję nowych lub dostosowanych szczepionek i ich dostawy na dużą skalę. Kluczowe w tym względzie pozostanie dobre funkcjonowanie jednolitego rynku z niezakłóconymi łańcuchami dostaw oraz swobodnym przepływem.

W związku z tym Komisja powołała grupę zadaniową ds. przyspieszenia produkcji szczepionek przeciwko COVID-19, która będzie wskazywać problemy na bieżąco i reagować na nie. Plan przewiduje kilka obszarów.

Szybkie wykrywanie nowych mutacji
W opinii KE, państwa członkowskie powinny zmobilizować zasoby w celu zapewnienia, aby można było osiągnąć potencjał w zakresie sekwencjonowania na poziomie co najmniej 5% pozytywnych wyników testów.

ECDC opracuje wytyczne dotyczące standaryzacji procedur sekwencjonowania w całej UE, co ma zapewnić porównywalność i ułatwić szybką wymianę danych. Unia Europejska będzie wspierać wprowadzanie innych testów opartych na metodzie PCR, wykorzystując w razie konieczności zamówienia na szczeblu UE oraz zamówienia wspólne, jeżeli wystąpią o to państwa członkowskie.

Na działania te ze środków Unii przeznaczone zostanie co najmniej 75 mln euro.

KE zakłada, że państwa członkowskie i podmioty opracowujące szczepionki będą stale weryfikować, które szczepionki należy dostosować do nowych wariantów budzących obawy. W razie konieczności Komisja wraz z państwami członkowskimi zaktualizuje obecne umowy zakupu z wyprzedzeniem lub podpisze nowe umowy tak szybko jak to możliwe, a ich finansowanie będzie odbywać się poprzez instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

Komisja zapowiada też przygotowanie wniosku w sprawie dostosowania ram regulacyjnych, aby umożliwić dopuszczenie szczepionek dostosowanych do nowych wariantów, opartych na już zatwierdzonych szczepionkach.

Europejska sieć badań klinicznych
Komisja chce też dołączenia państw członkowskich do nowej sieci badań nad szczepionkami "VACCELERATE" lub innych podobnych sieci badań klinicznych.

Planuje też uruchomienie projektów badawczych, w ramach tej sieci, aby włączyć do badań klinicznych pacjentów pediatrycznych.

Zgodnie z założeniami, EMA i Komisja będą wspierać badania i upraszczać proces zatwierdzania przez organy regulacyjne, żeby maksymalnie ograniczyć czas potrzebny na zatwierdzenie nowych szczepionek i nowych linii produkcyjnych.

Zwiększenie produkcji szczepionek na skalę przemysłową
Komisja chce ściśle współpracować z producentami, aby pomóc w monitorowaniu łańcuchów dostaw i eliminowaniu zidentyfikowanych wąskich gardeł w produkcji.

Planuje wspieranie produkcji dodatkowych szczepionek w związku z nowymi wariantami i zapowiada opracowanie dobrowolnego specjalnego mechanizmu licencjonowania, który ułatwi transfer technologii.

Stawia też na współpracę między przedsiębiorstwami i rozwój zdolności produkcyjnych w UE poprzez pracę nad projektem „EU Fab”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH