UOKiK: jest zgoda na przejęcie kontroli nad spółką

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   10-04-2017, 11:04

UOKiK: jest zgoda na przejęcie kontroli nad spółką Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jacek Szwajcowski, będący podmiotem dominującym nad Korporacją Inwestycyjną Polskiej Farmacji, otrzymał bezwarunkową zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji, polegającej na przejęciu kontroli nad spółką Pelion S.A.

W efekcie spełniony został jedyny warunek prawny wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Pelion (dawniej PGF, a wcześniej Medicines S.A.) ogłoszonego 13 marca br. przez KIPF (Wzywający).

Wzywający (KIPF), wraz z Jackiem Szwajcowskim i Zbigniewem Molendą, zamierza osiągnąć do 100% łącznej liczby akcji i głosów na Walnym Zgromadzeniu Pelion i traktuje nabycie akcji spółki jako długoterminową inwestycję strategiczną. W przypadku sukcesu wezwania, czyli osiągnięcia przynajmniej progu 90% łącznej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, Wzywający planuje przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji Pelion, a następnie wycofanie spółki z GPW.

- Wezwanie jest decyzją strategiczną, nad którą długo się zastanawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że będzie to rozsądna i korzystna propozycja rozstania się akcjonariuszy giełdowych ze spółką. Po 20 latach funkcjonowania na giełdzie przyszedł moment, kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie pogodzić oczekiwań inwestorów z realiami, w jakich prowadzimy nasz biznes – komentuje Jacek Szwajcowski.

Dodaje: - A realia są takie, że uchwalenie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne w obecnym kształcie oznacza blokadę rozwoju i ogromne koszty dla nas. Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada m.in. ograniczenia w rozbudowie sieci aptek. Oznacza to, że jesteśmy skazani na posiadanie przedsiębiorstwa, które z punktu widzenia prawa nie będzie mogło się rozwijać. Eksperci i przedsiębiorcy z branży, w tym także Pelion, alarmują, że skutki wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym będą niekorzystne dla wszystkich, również dla pacjentów.

Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji spółki Pelion w ramach wezwania rozpoczęło się w dniu 31 marca i kończy w dniu 12 maja 2017 roku. Zapisy przyjmowane są przez Dom Maklerski mBanku oraz Dom Maklerski BZ WBK w punktach usług maklerskich wskazanych w treści wezwania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH