UOZF: jak wpłynie na branżę farmaceutyczną?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Aneta Grzegorzewska/ rynekaptek.pl   10-02-2021, 13:01

UOZF: jak wpłynie na branżę farmaceutyczną? W Gedeon Richter zdecydowaliśmy się na współpracę z cenioną prawniczką specjalizującą się w prawie farmaceutycznym i medycznym, Moniką Bartwicką - mówi Aneta Grzegorzewska (fot. PTWP)

Gedeon Richter zdecydował się na współpracę z prawniczką specjalizującą się w prawie farmaceutycznym i medycznym, Moniką Bartwicką. 18 lutego udostępni bezpłatnie webinarium dotyczące tego, co dokładnie zmieni się od kwietnia dla farmaceutów.

Ustawa o zawodzie farmaceuty, która 15 stycznia została opublikowana w Dz.U., to ważna i wyczekiwana przez branżę zmiana.  Przedstawiciele sektora podkreślają, że to przełom i jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich 30 lat w polskiej farmacji.  Wprowadzone regulacje wpłyną nie tylko na zwiększenie roli przedstawicieli tego zawodu w systemie opieki zdrowotnej i wykorzystanie umiejętności farmaceutów, ale również na aspekt propacjencki – możliwość kompleksowej opieki farmaceutycznej - przypomina Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Praca farmaceuty oprócz sprzedaży leków oznacza również dbałość o indywidualną farmakoterapię - doradztwo i analizę wszystkich stosowanych przez pacjenta leków i suplementów diety, a nawet dbałość o optymalizację kosztów. Specjaliści od drugiej połowy kwietnia br. będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego, takiego jak: glukometr, nebulizator, inhalator, pulsoksymetr czy ciśnieniomierz. Ustawa przyznaje również farmaceutom prawo do wykonywania prostych badań diagnostycznych, jednak w najbliższym czasie niezbędne będzie doprecyzowanie szczegółów, tj. katalogu badań jakie będą wykonywane w aptece. 

Najistotniejszą regulacją, która jest adresowana przede wszystkim do pacjentów chorujących przewlekle jest umożliwienie farmaceutom wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Nowa ustawa pozwoli również na zmianę postrzegania tego zawodu, wzmocnienie pozycji farmaceutów w systemie ochrony zdrowia oraz wzmocni współpracę na linii lekarz-farmaceuta. Obecnie, powołując się na badania dr hab. Agnieszki Skowron, 89 proc. społeczeństwa nigdy nie słyszała o opiece farmaceutycznej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH