"Uprzejmie informujemy, że z dniem 1.10.2017 r. zaprzestajemy dyżurów nocnych po godzinie 23"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   26-10-2017, 08:01

"Uprzejmie informujemy, że z dniem 1.10.2017 r. zaprzestajemy dyżurów nocnych po godzinie 23" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1.10.2017 r. zaprzestajemy dyżurów nocnych po godzinie 23 uchwalonych uchwałą XXII/12/2016 z dnia 26.09.2016 roku - pismo takiej treści wystosowali farmaceuci powiatu kępińskiego do lokalnych samorządowców.

Jak dalej informują, decyzja jest spowodowana brakiem możliwości obsadzenia dyżurów personelem wykwalifikowanym (magistrami farmacji) tak, aby nie łamać przepisów prawa pracy. Dodatkowymi istotnymi powodami są:

- wysokie koszty związane z dyżurowaniem,
- brak finansowania dyżurów aptek przez Radę Powiatu lub starostwo,
- wydawanie na dyżurach nocnych głównie produktów, które nie są lekami ratującymi zdrowie i życie pacjenta (prezerwatywy, pojemniki na mocz, testy ciążowe),
- nieprzestrzeganiem ww. uchwały przez część aptek z terenu miasta Kępno.

- Kontynuowanie dyżurowania przez nasze apteki mogłoby je doprowadzić do likwidacji, a w konsekwencji dla pacjentów – mieszkańców powiatu, do braku dostępu do produktów leczniczych w ciągu dnia. Długotrwała praca ponad normy określone odpowiednimi przepisami oraz sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem, mogłaby doprowadzić do pomyłki w wydaniu leku lub utraty zdrowia lub życia, naszego lub pacjentów - piszą farmaceuci.

Wyrazili oburzenie i "umyli ręce"
Problem w tym, że takie stanowisko farmaceutów spotkało się z reakcją rady powiatu, która wydała oświadczenie, wyrażając "oburzenie oraz całkowitą dezaprobatę dla stanowiska właścicieli aptek", którzy podpisali pismo.

Co tak oburzyło samorządowców? Chyba to, że przepisy prawa obowiązujące w zakresie funkcjonowania aptek nie nadają radom powiatu ani też innym organom tych jednostek samorządu terytorialnego żadnych innych kompetencji do władczego wkraczania w tę dziedzinę działalności, a zatem zabolało, że w tej sytuacji uchwalane przez nich uchwały są przez farmaceutów ignorowane.

Co więcej, mimo świadomości, jakie problemy może stanowić zapewnienie nocnych dyżurów, rada nie znajduje podstaw do polemiki z właścicielami aptek i "nie może być uznawana za swego rodzaju stronę sporu", mimo że sama go wywołała.

Na to stanowisko kępińscy farmaceuci odpowiedzieli kolejnym pismem. "Ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznaliśmy się z Oświadczeniem nr 5/2017 z 2017-09-26 Rady Powiatu Kępińskiego. Nagromadzenie demagogii, przeinaczania faktów, nadinterpretacji, niedomowień, braku wiedzy oraz buty i arogancji, przekracza nasze zdolności do pojmowania dialogu społecznego. Dobrze, iż mają Państwo świadomość, że ani Rada Powiatu Kępińskiego, ani jej Przewodniczący nie są podmiotami uprawnionymi do władczego wkraczania w dziedzinę działalności prywatnego sektora prowadzenia aptek ogólnodostępnych" - napisali w odpowiedzi do Rady.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH