USA: farmaceuci zmuszeni do robienia więcej za mniej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: nbcnews.com   19-03-2021, 11:08

USA: farmaceuci zmuszeni do robienia więcej za mniej Sytuacja amerykańskich farmaceutów nie jest dobra - są przepracowani (fot. LJ)

Rynek pracy nie sprzyja farmaceutom. Absolwentów wydziałów farmaceutycznych jest dwa razy więcej niż 18 lat temu, ale liczba miejsc pracy nie rośnie w tym samym tempie.

Stacja NBS News przygotowała reportaż o pracy amerykańskich farmaceutów w aptekach sieciowych podczas epidemii. Dziennikarze rozmawiali w sumie z 31 farmaceutami i technikami farmaceutycznymi w 15 stanach. Obraz, jaki się kształtuje, to przepracowanie i problemy kadrowe, które zagrażają bezpieczeństwu pacjentów.

Pracować więcej za mniej
Reporterzy towarzyszyli w pracy m.in. Marilyn Jerominski zatrudnionej w sieci Walgreens. Jak wspomina kobieta, kiedy zaczynała pracę 13 lat temu, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej: było więcej pracowników i więcej czasu na doradzanie pacjentom w zakresie leków. Obecnie jest wyczerpana i często przytłoczona, martwi się, że może popełnić błąd.

Nie jest w tym odczucie odosobniona. Jest jednym z około 155 tys. farmaceutów pracujących w aptekach sieciowych, którzy w ciągu ostatniej dekady zostali zmuszeni do robienia więcej za mniej.

"Pracują szybciej, realizując więcej zamówień, mają szerszy zakres zadań z mniejszą liczbą pracowników, działając w tempie, które według wielu jest nie do utrzymania i zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Sytuacja pandemiczna i szczepienia wykonywane w aptekach pogłębiły te trudności" - czytamy.

Spadek płac
Większość farmaceutów wypowiadała się anonimowo w obawie przed utratą pracy. Spadające marże dla aptek, konsolidacja korporacji i napływ nowych absolwentów wydziałów farmaceutycznych w ostatniej dekadzie doprowadziły do ​​stagnacji lub spadku płac i mniejszej liczby opcji zatrudnienia, według farmaceutów, ekspertów i ostatnich badań.

- Farmaceuci są proszeni o wykonanie dodatkowych zadań i niekoniecznie otrzymują wsparcie, którego potrzebują od swojego pracodawcy - powiedział Al Carter, dyrektor National Association of Boards of Pharmacy.

Dodał, że im bardziej farmaceuci są przepracowani, tym bardziej prawdopodobne jest, że popełnią błędy. A te mogą obejmować mniejsze pomyłki, jak błędne zliczenie liczby tabletek w butelce, po potencjalnie śmiertelne, jak pominięcie niebezpiecznej interakcji lekowej. Warunki pracy i presja w miejscu pracy prowadzą do obaw.

Co na to pracodawcy?
Przedstawiciele Walgreens i CVS, największych w kraju sieci aptek, które były partnerami rządowymi na początku wprowadzania szczepionek, w oświadczeniach dla NBC News napisali, że są wdzięczni za pracę, jaką wykonują ich pracownicy podczas pandemii. Dodają, że zatrudniają tysiące dodatkowych osób, aby wesprzeć personel i zapewnić najlepszą opiekę pacjentom.

Dodają też, że przez ostatnie lata wdrażały rozwiązania technologiczne, które "uwolniły" farmaceutów od wykonywania wielu rutynowych czynności, pozwalając im skupić się na bezpieczeństwie i zdrowiu pacjentów.

Jednak czasami oczami farmaceuty, w praktyce, wygląda to inaczej: "To jest po prostu szaleństwo" - opisuje Marylin Jarominski: - Jest godzina pierwsza, a ja dzisiaj zaszczepiłam już 14 pacjentów pomiędzy realizacją recept. To wspaniale, że to robimy i to jest nasz obowiązek, ale potrzebujemy więcej pomocy.

Rynek pracy nie sprzyja farmaceutom
Wynagrodzenia większej części farmaceutów pozostały w stagnacji lub spadły w porównaniu do ostatnich pięciu lat, a większość farmaceutów odczuła, że ​​ich pewność zatrudnienia i możliwość znalezienia nowej pracy zmniejszyły się w poprzednim roku.

Rynek pracy nie sprzyja farmaceutom. Według American Association of Colleges of Pharmacy absolwentów wydziałów farmaceutycznych jest dwa razy więcej niż 18 lat temu, ale liczba miejsc pracy nie rośnie w tym samym tempie. Biuro Statystyki Pracy przewiduje, że w ciągu następnej dekady branża skurczy się o 3 procent.

Badanie przeprowadzone przez Vermont Pharmacy Board pod koniec 2020 roku, a więc kilka miesięcy po wybuchu pandemii, dostarczyło dalszych informacji na temat warunków pracy w aptekach sieciowych w porównaniu z warunkami w aptekach indywidualnych i szpitalnych.

Jedynie apteki należące do sieci otrzymały ocenę negatywną, i to w każdej kategorii: od bezpieczeństwa pacjentów po długość zmian i obsadę personelu.

Czterech na pięciu farmaceutów z sieci, którzy odpowiedzieli na ankietę Vermont, stwierdziło, że pracuje ponad 10 godzin na zmianę; wielu twierdziło, że przyjeżdżali wcześniej, spóźniali się z pracą lub nigdy nie robili przerw na posiłki. Tylko 1 na 5 farmaceutów sieciowych powiedział, że liczba farmaceutów na dyżurze była stale odpowiednia, aby zapewnić bezpieczną opiekę nad pacjentem, a ponad połowa stwierdziła, że ​​myślała o odejściu z pracy ze względów bezpieczeństwa.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH