USA: Nowy Jork bez drastycznych reklam antynikotynowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-12-2010, 09:33

USA: Nowy Jork bez drastycznych reklam antynikotynowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sąd w Nowym Jorku zakazał władzom miejskim zamieszczania w miejscach publicznych plakatów antynikotynowych zawierających drastyczne obrazy, jak chore płuca, psujące się zęby czy zmiany w mózgu spowodowane przez palenie.

Dwie duże sieci handlowe i trzej producenci papierosów, firmy Philip Morris, Lorillard Tobacco i R.J. Reynolds – wygrały sprawę sądową, którą wytoczyły wiosną władzom miasta Nowy Jork. Sąd federalny na Manhattanie uznał, że zamieszczając drastyczne reklamy naruszyły one prawo sprzedawców do swobody wypowiedzi.

Według nowojorskiego sądu tylko rząd federalny ma prawo do nakładania takich ograniczeń na promocję papierosów, jak zamieszczanie ostrzegających plakatów w miejscach sprzedaży produktów tytoniowych.

Trzy różne plakaty powstałe na zamówienie nowojorskiego departamentu zdrowia przedstawiają szkodliwe efekty palenia i zawierają informacje o organizacjach, do których można się zwrócić, by uzyskać pomoc w rzuceniu nałogu.

– Burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg uczynił z walki z paleniem własną krucjatę – pisze Reuters. W 2003 roku w Nowym Jorku wprowadzono zakaz palenia w barach i restauracjach. We wrześniu br. burmistrz zapowiedział, że ma zamiar wprowadzić takie same ograniczenia w parkach, na plażach, na skwerach publicznych, na chodnikach i promenadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH