USA: polityczna decyzja o "odwołaniu" reformy ochrony zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-01-2011, 08:54

Zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała ustawę odwołującą reformę opieki zdrowotnej, uchwaloną w ub. roku z inicjatywy Demokratów i prezydenta Obamy.

Głosowanie miało charakter demonstracji politycznej, jednak bez praktycznego znaczenia: posiadający większość w Senacie Demokraci zapowiedzieli już, że ustawy nie zatwierdzą. Weto zapowiedział też prezydent Barack Obama.

Partia Republikańska twierdzi, że reforma jest dla budżetu państwa zbyt obciążająca i znacznie powiększy jego deficyt. Ponadto godzi w prywatny biznes tak dotkliwie, że zmusi firmy do zwalniania pracowników. W dodatku nie przyczynia się do zmniejszenia wysokich kosztów usług medycznych.

Reforma uważana za najważniejszy sukces Obamy ma zapewnić ubezpieczenia medyczne wszystkim Amerykanom - obecnie około 40 mln obywateli USA wspomnianych ubezpieczeń nie posiada. Osoby nieubezpieczone zostaną zobowiązane do wykupienia polis na prywatnym rynku, a firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmawiać ubezpieczenia chorym, ani unieważniać polis pod różnymi pretekstami, jak czyniły dotychczas.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH