USA: szczyt szczepionkowy bez przedstawicieli Pfizera i Moderny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: theguardian.com/ rynekaptek.pl   09-12-2020, 11:26

USA: szczyt szczepionkowy bez przedstawicieli Pfizera i Moderny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

8 grudnia administracja prezydenta Donalda Trumpa przedstawiła swoją decyzję o niekupowaniu kolejnych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez firmę Pfizer/ BioNTech. Mimo pozytywnych wstępnych wyników przeglądu dokonanego przez FDA.

USA zawarły umowę na dostawę 100 mln dawek preparatu firmy Pfizer. Przedstawiciel koncernu przyznał w komentarzu dla CNBC, że firma wielokrotnie oferowała rządowi Stanów Zjednoczonych dodatkowy przydział szczepionek. Jego zdaniem, władze zakładają, że preparat Pfizera nie będzie jedynym produktem dopuszczonym do obrotu i z tego względu nie podjęto decyzji o podpisaniu umowy na kolejne 100 mln sztuk.

Amerykańskie media informują, że Donald Trump planował zorganizować 8 grudnia w Białym Domu wydarzenie nazwane "szczytem szczepionkowym", podczas którego miał pochwalić się kolejnym swoim sukcesem - zapewnieniem obywatelom dostępu do szczepionek jak najszybciej, jeszcze przed innymi państwami.

Zwrócono uwagę, że na wydarzenie do Białego Domu nie zostali zaproszeni urzędnicy ds. Zdrowia powołani przez prezydenta elekta Joe Bidena. Zaproszono też m.in. dyrektorów dwóch firm farmaceutycznych: Pfizer i Moderna. Ci odmówili udziału w spotkaniu.

Jak dodaje The Guardian, rząd USA zakontraktował również 100 milionów dawek szczepionki firmy Moderna, a ponadto z czterema firmami, które mają kandydatów na szczepionki. Nie wiadomo jednak, kiedy preparaty innych firm uzyskają dopuszczenie do obrotu.

Więcej: https://www.theguardian.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH