Ustalanie kolejności szczepień przeciwko COVID-19. Wątpliwości RPO. Odpowiedź KPRM

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-01-2021, 08:01

Ustalanie kolejności szczepień przeciwko COVID-19. Wątpliwości RPO. Odpowiedź KPRM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W etapie pierwszym najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 60 lat, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. po przeszczepach i chorzy na nowotwory), a także nauczyciele i służby mundurowe – wynika z zapowiedzianej przez przedstawicieli rządu zmiany kolejności szczepień.

Zmiana polega m.in. na tym, że do grupy pierwszej, uwzględnionej w Narodowym Programie Szczepień, włączono do tej pory zaliczane do grupy drugiej osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

20 stycznia pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że lista tych chorób znajdzie się w nowelizacji tzw. rozporządzenia epidemicznego, która obecnie jest konsultowana.

Chronić najsłabszych
Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID-19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (około 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Na wczorajsze informacje zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich, ogłaszając, że rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi.

"Ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko COVID-19 nimi nie są" – wskazał RPO Adam Bodnar.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowało 20 stycznia uwagi, jakie Bodnar przekazał ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. "Przepisy rozporządzenia nie zostały zatem oparte na upoważnieniu ustawowym. W konsekwencji nie dają one podstaw do regulowania kolejności dostępu do szczepień o charakterze dobrowolnym - a takie są przecież szczepienia przeciw koronawirusowi" - podnosi rzecznik.

Na co wskazuje RPO?
RPO wskazał, że realizacja szczepień jest objęta gwarancjami wynikającymi z art. 68 ust. 2 konstytucji. Stanowi on, że obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH