Ustawa o jakości: powstanie wewnętrzny system monitorowania zdarzeń niepożądanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Iwona Baczek/ rynekaptek.pl   09-11-2017, 13:25

Ustawa o jakości: powstanie wewnętrzny system monitorowania zdarzeń niepożądanych Podmioty lecznicze będą wyznaczały osobę odpowiedzialną za funkcjonowanie tego systemu, tj. zbieranie i analizę danych, szkolenie personelu i przekazywanie informacji o zdarzeniach niepożądanych do przeznaczonej temu zakresowi agencji

Przedstawienie założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia wskazuje, że celem ustawodawcy jest rozszerzenie przepisów obowiązujących obecnie i doprecyzowanie ich - ocenia Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Następnym narzędziem jest wewnętrzny system monitorowania zdarzeń niepożądanych. Obecnie sprawozdawczość obejmująca ten obszar jest problematyczna ze względu na powszechną niechęć do przekazywania takich informacji.

- Podmioty lecznicze będą wyznaczały osobę odpowiedzialną za funkcjonowanie tego systemu, tj. zbieranie i analizę danych, szkolenie personelu i przekazywanie informacji o zdarzeniach niepożądanych do przeznaczonej temu zakresowi agencji. Ta będzie poddawała je analizie i opracowywała wytyczne dot. poprawy jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjenta - wskazywał Paweł Kaźmierczyk.

- I w końcu system rejestrów medycznych, który umożliwi zbieranie danych niezbędnych do określenia wskaźników jakości, służących jako baza do opracowania standardów w systemie autoryzacji podmiotów medycznych. Projektodawca planuje powołanie od 60 do 80 rejestrów medycznych w poszczególnych obszarach w kolejnych latach - do 2035 r. - wyjaśnił prawnik.

Podkreślił, że jeśli chodzi natomiast o system akredytacji podmiotów leczniczych, planowana jest istotna motywacja finansowa, która ma zachęcić do wysiłku w kierunku podnoszenia jakości. Obok siebie będą zatem istniały dwa systemy: spełnienie wymaganych standardów minimalnych związane z autoryzacją placówki oraz wdrażanie bardziej zaawansowanych rozwiązań związane z akredytacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH