Ustawa o POZ: diagnostyka laboratoryjna bez finansowego wsparcia?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RZ/rynekaptek.pl   23-10-2017, 08:28

Ustawa o POZ: diagnostyka laboratoryjna bez finansowego wsparcia? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie o POZ nie ma wyodrębnionej puli środków finansowych na badania laboratoryjne. Ustawa ta nie wprowadza więc żadnych zmian - mówi Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Lekarze POZ niechętnie zlecają badania diagnostyczne. Bo są one finansowane w ramach ogólnego budżetu przeznaczanego na POZ. Potwierdza to krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli o dostępności i finansowaniu diagnostyki laboratoryjnej, który został opublikowany w sierpniu br.

NIK przekonuje, że w Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Najwięcej badań laboratoryjnych wykonywano w ramach leczenia szpitalnego. Stanowiły one 85 proc. spośród wszystkich sprawozdawanych do NFZ, co świadczy o wykorzystywaniu badań diagnostyki laboratoryjnej przede wszystkim w medycynie naprawczej.

W podstawowej opiece zdrowotnej największy udział miały badania biochemiczne i immunochemiczne (prawie 70 proc.), a najmniejszy udział badania mikrobiologiczne (1,2 proc.) i badania kału (0,9 proc.). W ustawie o POZ Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło wniosków wynikających z raportu NIK.

Odrębne finansowanie i coroczna profilaktyka
Samorząd zawodowy o problemie informował Ministerstwo Zdrowia od wielu lat. Diagności laboratoryjni domagają się systemowych zmian, by prawidłowo wykorzystać wiedze płynącą z badań laboratoryjnych w profilaktyce, diagnozie i opiece nad pacjentem. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o wydatki przeznaczane na badania laboratoryjne.

- Problem trzeba rozwiązać wyodrębniając specjalną pulę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na badania diagnostyczne, a także określić profile badań profilaktycznych wykonywanych każdemu pacjentowi corocznie, uwzględniającego jego płeć, wiek, schorzenia towarzyszące czy tez grupę ryzyka zaistnienia choroby. Dzięki temu wcześniej będziemy mogli zapobiegać rozwojowi chorób i ewentualnym powikłaniom. Z raportu NIK wynika, że badania laboratoryjne tylko w znikomym stopniu wykorzystywane są w medycynie profilaktycznej - tłumaczy prezes KIDL.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH