
W zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie o POZ nie ma wyodrębnionej puli środków finansowych na badania laboratoryjne. Ustawa ta nie wprowadza więc żadnych zmian - mówi Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
W Sejmie wiceminister Zbigniew Król powiedział, że w tej chwili nie ma możliwości, żeby wyodrębnić specjalną pulę środków, które zostaną przeznaczone tylko na badania diagnostyczne. Dlatego prezes KIDL Elżbieta Puacz uważa, że zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia ustawa o POZ nie wprowadza żadnych zmian.
- Ta ustawa nic nie zmienia. Nadal lekarz nie będzie miał obowiązku robienia corocznych badań profilaktycznych. Nie będzie też rozliczany z tego, ile badań diagnostycznych zlecił. A tylko w taki sposób możemy ocenić jakość opieki nad pacjentem. Brak odrębnego finansowania badań laboratoryjnych nie przynosi oszczędności dla budżetu państwa, ale tylko pozorne oszczędności w POZ, gdyż mamy więcej pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitali już z zaawansowaną postacią choroby - ocenia Elżbieta Puacz.
Sprzeciw środowiska
Koszty terapii wczesnej choroby są dużo niższe niż terapii w jej stadium zaawansowanego.
Elżbiety Puacz nie dziwi fakt, że ustawa nikogo nie zadowala. Przeciwko projektowi są zarówno lekarze z Naczelnej Izby Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego, a także Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ustawa powstała bez współpracy środowiska. - Diagności laboratoryjni również nie zostali zaproszenie do rozmów - tłumaczy prezes Puacz.
Czego zabrakło w projekcie ustawy o POZ?
-zapewnienia dostępu do badań diagnostyki laboratoryjnej
-określenia profili obowiązkowych badań profilaktycznych
-uregulowania zasad współpracy diagnosty laboratoryjnego z zespołem POZ
-nie zapewniono odrębnego finansowania badań laboratoryjnych
-nie wprowadzono wyceny poszczególnych badań laboratoryjnych
-nie ma rejestru badań laboratoryjnych
-nie ma zapisu, że badania diagnostyczne musi być wykonywane w najbliższym laboratorium diagnostycznym zapewniającym prawidłowy czasu warunki transportu od chwili pobrania do wykonania badania
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych