
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej, o czym w poniedziałek 27 listopada poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają zapewnić pacjentom profilaktyczną opiekę zdrowotną.
Zespół podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał obowiązek komunikacji i współpracy ze specjalistami innych dziedzin w opiece nad pacjentem - przewiduje ustawa o POZ.
Do tej pory nie było w przepisach ustawowych obowiązku koordynacji opieki nad pacjentem i komunikacji lekarza POZ ze specjalistami. W związku z tym lekarz POZ, który skierował pacjenta do poradni specjalistycznej, nie zawsze uzyskiwał informację od specjalisty na temat przebiegu tego leczenia.
W myśl ustawy, o postępowaniu terapeutycznym będzie decydował lekarz POZ - to on, jak wskazuje resort zdrowia, będzie przewodnikiem pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Z tego też powodu lekarz POZ ma współpracować z lekarzami innych specjalności. Ustawa stanowi, że współpraca POZ z innymi specjalistami oraz podmiotami zajmującymi się pacjentem (np. przedstawicielami organizacji i instytucji działających na rzecz zdrowia), może odbywać się z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.
Nowe przepisy mają zapewnić pacjentom profilaktyczną opiekę zdrowotną, adekwatną do ich wieku i płci, a także badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, zgodnie z indywidualnym planem diagnostyki, leczenia i opieki. Lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia.
Zgodnie z ustawą docelowo lekarzem POZ będzie specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Ze względu na niedobór lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaproponowano, by lekarzem POZ był również lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub w dziedzinie chorób wewnętrznych (I lub II stopnia lub tytuł specjalisty), który rozpoczął udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ przed końcem 2024 r. W POZ będą także mogli pracować pediatrzy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych