Ustawa o POZ to rozwiązanie typu pilotażowego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KR/ rynekaptek.pl   23-10-2017, 12:47

Ustawa o POZ to rozwiązanie typu pilotażowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa o POZ jest już w parlamencie, w trakcie pierwszego czytania w komisji i wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostanie uchwalona. To ustawa, na którą wiele środowisk od dawna czeka - wskazywał Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (23 października) w Warszawie.

POZ powinien być traktowany jako fundament systemu opieki zdrowotnej dlatego, że jest to najbardziej racjonalny sposób wydawania środków na zdrowie - dodał minister.

Podkreślał, że sytuacja wokół POZ nie jest prosta, gdyż koncentruje się tam sporo interesów i środowisk.

- Staramy się działać nie ''par force'', tylko będziemy stopniowo wprowadzać te zmiany. Podstawowym pomysłem na to, jest rozwiązanie typu pilotażowego - rozwiązanie, które nie ma tylko odpowiedzieć jak lepiej robić, ale ma przekonać tych, którzy mówią: jeszcze jesteśmy niegotowi na zmiany. A te zmiany są bezpieczne i potrzebne dla pacjentów, a właściwie podopiecznych POZ, bo stawiamy nacisk na profilaktykę oraz dla różnych świadczeniodawców - zaznaczał minister zdrowia.

Dodał, że chciałby, by pilotaży było więcej, stąd zaawansowana droga legislacyjna tzw. ustawy pilotażowej.

- To będzie mały przełom. Chcielibyśmy pewne rozwiązania wprowadzać nie od razu w całej Polsce. Dzisiaj ze względów prawnych jest to trudne. Ta ustawa pozwoli wprowadzać różne rozwiązania w sposób stopniowy. Takim pilotażem obok POZ będzie pilotaż w opiece psychiatrycznej, który będzie koncentrować się na tzw. centrach zdrowia psychicznego - mówił Radziwiłł.

Podkreślił, że w POZ szykuje się rewolucja, a najsilniejszym bodźcem do zmian mają być pieniądze.

- Dlatego obok stawki, która będzie dominować, będziemy chcieli wprowadzić takie rozwiązania jak budżety powierzone, a także opłaty zadaniowe na profilaktykę zdrowotną. Będzie też dodatek motywacyjny za wynik leczenia - to poważna zmiana. Wiemy, że są choroby, w których można mierzyć wynik leczenia w taki sposób, żeby od niego uzależniać finansowanie. Tych wskaźników nie ma dużo, ale pierwszy, który przychodzi do głowy to hemoglobina glikowana w cukrzycy - podsumował Konstanty Radziwiłł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH