Ustawa o wynagrodzeniach weszła w życie. Dla farmaceutów szpitalnych to jeszcze nie koniec walki o wyższe zarobki?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, MM/rynekaptek.pl   16-08-2017, 09:05

Ustawa o wynagrodzeniach weszła w życie. Dla farmaceutów szpitalnych to jeszcze nie koniec walki o wyższe zarobki? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę 16 sierpnia weszły w życie przepisy regulujące sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Farmaceuci z wyższym wykształceniem posiadający specjalizację będą zarabiać minimum 5,3 tys. zł lub 3,7 tys. zł, jeśli tej specjalizacji nie mają.

Zgodnie z ustawą pierwsze wzrosty - o co najmniej 10 proc. różnicy między wynagrodzeniem zasadniczym a minimalnym - będą wyliczane od 1 lipca tego roku. Następnie będzie ono podwyższane corocznie o co najmniej 20 proc. tej różnicy. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego będzie osiągnięta do końca 2021 r.

Na podstawie prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej resort zdrowia przedstawił szacunkowe wyliczenia docelowej wysokości minimalnego wynagrodzenia (tej, która będzie obowiązywała od 2022 r.).

Wynika z nich, że minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło niecałe 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji niecałe 5,9 tys. zł, lekarza bez specjalizacji ok. 5,3 tys. zł, a stażysty prawie 3,7 tys.

Ile w portfelu farmaceutów
Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (jeśli mają specjalizację) lub 3,7 tys. zł (jeśli jej nie mają).

Rozbijając wysokość zaplanowanych podwyżek na okresy, farmaceuci z wyższym wykształceniem ze specjalizacją mają więc zarabiać do końca roku 2019 minimum 4,095 zł brutto, natomiast do 2021 r. ma nastąpić wzrost pensji do 5,251 zł. brutto. Natomiast farmaceuci szpitalni bez specjalizacji mieliby otrzymywać w ramach najniższego wynagrodzenie zasadniczego do 31 grudnia 2019 r. - 2,847 zł brutto. W 2021 r. pensja ma już wzrosnąć do 3,651 zł brutto.

Pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją ma zarabiać co najmniej 5,3 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie pielęgniarki bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją określono na 3,7 tys. zł, a bez specjalizacji - na 3,2 tys. zł.
Fizjoterapeuci i inni pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem będą zarabiać minimum 3,2 tys. zł.

Najniższe miesięczne wynagrodzenie określone w ustawie dotyczy podstawowego wynagrodzenia brutto, nie obejmuje więc dodatków, np. za pełnione dyżury. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie placówki medyczne - zarówno publiczne, jak i prywatne.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH