Ustawa o wynagrodzeniach weszła w życie. Dla farmaceutów szpitalnych to jeszcze nie koniec walki o wyższe zarobki?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, MM/rynekaptek.pl   16-08-2017, 09:05

Ustawa o wynagrodzeniach weszła w życie. Dla farmaceutów szpitalnych to jeszcze nie koniec walki o wyższe zarobki? Docelowa minimalna wysokość wynagrodzenia będzie osiągnięta do końca 2021 r.

W środę 16 sierpnia weszły w życie przepisy regulujące sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Farmaceuci z wyższym wykształceniem posiadający specjalizację będą zarabiać minimum 5,3 tys. zł lub 3,7 tys. zł, jeśli tej specjalizacji nie mają.

Walka o równorzędne traktowanie
W ocenie Ewy Steckiewicz-Bartnickiej, koordynator Komisji ds. Farmacji Szpitalnej Naczelnej Izby Aptekarskiej, zarobki farmaceutów szpitalnych są zbyt niskie, a te uwzględnione w ustawie nie zatrzymają młodych ludzi, którzy ukończyli farmację ukierunkowaną na pracę w aptekach szpitalnych.

- Farmaceuta ze specjalizacją szpitalną czy kliniczną powinien znajdować się w tym samym szeregu co lekarz lub lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny – wskazuje.

Zdaniem Ewy Steckiewicz-Bartnickiej, rząd powinien dostrzec rolę farmaceutów szpitalnych, zadbać o nich tak samo, jak o inne grupy zawodowe: - W odniesieniu do wykonywania zawodów lekarza i farmaceuty, należy więc wprowadzić mechanizmy zapewniające równorzędne traktowanie tych grup zawodowych – podkreśla.

W polskich szpitalach pracuje około 1800 farmaceutów (niecałe 0,4 procenta całego personelu medycznego), z czego wg danych CSIOZ około 200 posiada specjalizację z farmacji szpitalnej czy klinicznej.

Przedstawicielka farmaceutów szpitalnych i członek Prezydium NRA zwraca jednocześnie uwagę, że środowisko farmaceutów szpitalnych nie ma swoich reprezentantów w związkach zawodowych, które upomniałyby się o ich prawa.

Ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne prezydent Andrzej Duda podpisał 19 lipca. Tego samego dnia skierował pismo do ministra Konstantego Radziwiłła, w którym zwracał się z prośbą "o ponowne przeanalizowanie zakresu zagadnień, które reguluje (...) ustawa".

Prezydent zaznaczył, że organizacje zrzeszające pracowników medycznych zwracają uwagę, że ustawa odnosi się tylko do niektórych grup pracowników placówek medycznych, pominięto w niej np. pracowników administracji i statystyki medycznej, salowych i sanitariuszy.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH