Ustawa przyjęta, płace minimalne zatwierdzone

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-06-2017, 12:12

Ustawa przyjęta, płace minimalne zatwierdzone Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Przeciwni regulacji byli posłowie opozycji. Przeciwko zapisom protestuje także Porozumienie Zawodów Medycznych.

Za ustawą głosowało 282 posłów, przeciwko 142, a 2 wstrzymało się od głosu.

Przeciw ustawie opowiedzieli się politycy opozycji, którzy przed głosowaniem przypominali, że do Sejmu trafił także projekt obywatelski o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, pod którym zebrano prawie 240 tys. podpisów. Przygotowało go Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Posłowie PO i Nowoczesnej zarzucali rządzącej większości, że "nie słucha suwerena".

Opozycja oburzała się też, że projekt został "przepchnięty kolanem" i trafił pod głosowanie jeszcze w czwartek, bez przesyłania go do komisji mimo poprawek - przewidujących m.in. podwyższenie minimalnych wynagrodzeń - zgłoszonych w drugim czytaniu. Wszystkie zostały odrzucone.

PZM: zadziwia tak wielki pośpiech
"Porozumienie Zawodów Medycznych protestuje przeciwko niezwykle pośpiesznemu sposobowi, w jaki uchwalana jest w Sejmie Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której autorem jest Rząd RP" - czytamy w oświadczeniu PZM opublikowanym tuż przed drugim czytaniem rządowego projektu, 8 czerwca. 

Porozumienie Zawodów Medycznych ubolewa, że "posłowie PiS odrzucili wniosek o wspólne rozpatrywanie projektu rządowego z projektem obywatelskim, który dotyczy tej samej sprawy.

Zdaniem PZM "zamanifestowali w ten sposób lekceważenie dla rzeszy niemal 600 tysięcy pracowników służby zdrowia, którzy przedstawili swoje stanowisko w projekcie obywatelskim".

Jak ocenia Porozumienie, "taki pośpiech ma na celu wprowadzenie społeczeństwa w błąd, że Rząd odpowiada na postulaty środowisk medycznych, przyjmując ustawę gwarantującą podwyżki dla pracowników służby zdrowia".

"Prawda jest inna: Projekt rządowy przewiduje utrwalenie obecnych, niesprawiedliwie niskich płac pracowników medycznych i jest kontynuacją zasady, że podstawą funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia jest wyzysk jej pracowników. Skutek jest taki, że pracownicy ochrony zdrowia odchodzą od zawodu lub emigrują w celach zarobkowych, a ci co zostają muszą pracować ponad siły aby godnie żyć. Uderza to ostatecznie w chorych" - czytamy w oświadczeniu. 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH