Ustawa ws. minimalnych wynagrodzeń od 1 lipca?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   25-05-2017, 11:20

Ustawa ws. minimalnych wynagrodzeń od 1 lipca? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyszłość NFZ, losy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych i podwyżki dla ratowników - to, jak powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, niektóre tematy poruszane podczas środowego (24 maja) spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w Centrum "Dialog".

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman powiedziała dziennikarzom, że głównym celem spotkania było uzyskanie informacji w kilku kluczowych kwestiach i te informacje związkowcy otrzymali.

Także minister zdrowia ocenił po spotkaniu, że było ono "dobre" i "miało charakter informacyjny".

- Rozmawialiśmy o przyszłości Narodowego Funduszu Zdrowia, o dalszych losach ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników medycznych, rozmawialiśmy o podwyżkach ratowników - powiedział minister. Dodał, że na ratownictwo medyczne zaplanowano w tym roku nieco więcej środków tj. ok. 37 mln zł. w skali roku z przeznaczeniem na podwyżki dla ratowników.

Jak relacjonował dziennikarzom Radziwiłł, wśród przekazanych uczestnikom spotkania informacji, jest m.in. ta, że w środę, premier Beata Szydło przekazała do Sejmu projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

- Mam nadzieję, że prace pójdą szybko, chcielibyśmy by ustawa weszła w życie 1 lipca. Czasu jest niedużo - powiedział minister.

- Będziemy czekać na szybką inicjatywę pana marszałka ws. skierowania projektu do pierwszego czytania - powiedziała Ochman.

Jej zdaniem, kwoty podwyżek w oparciu o ustawę dot. minimalnych wynagrodzeń, nie będą oszałamiające. - To jest krok czystej społecznej uczciwości aby ci, którzy zarabiają upokarzająco nisko dzisiaj (...) mogli uzyskać minimalne wynagrodzenie poniżej którego nie można zejść - podkreśliła.

- Otrzymaliśmy informacje, to kluczowa sprawa, do tej pory tych informacji nie było - oceniła Ochman.

Wśród najistotniejszych kwestii - "obszarów w których napięcie społeczne jest największe", a o których rozmawiano wymieniła: ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników w ochronie zdrowie, postulaty środowiska ratowników medycznych i ich rozpoczynający się protest oraz kwestie dot. inspekcji sanitarnej i planów "wyjęcia kontroli żywności z kompetencji ministra zdrowia i przekazania do ministerstwa rolnictwa".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH