
W pandemicznym roku 2020 spadła liczba wizyt pacjentów u lekarzy. Zmniejszyła się też liczba wystawianych recept. Ale jest wyjątek od tego trendu. Odnotowano małe - ale jednak - wzrosty dla recept wystawianych przez psychiatrów.
Firma IQVIA przygotowała podsumowanie rynku farmaceutycznego w 2020 roku. W pierwszej informacji podaliśmy kluczowe faktami dotyczące struktury i dynamiki tego rynku oraz dystrybucji leków w Polsce w roku 2020.
Teraz kilka faktów dotyczących zachowań lekarzy i pacjentów.
Dynamika leczenia pacjentów
W roku 2020 istotnie spadła o 6% liczba pacjentów odwiedzających lekarzy, w tym nowych pacjentów aż o 30%, co w dużej mierze było spowodowane skutkami pandemii ograniczającej dostęp do lekarzy i brakiem sezonu grypowego w czwartym kwartale 2020.
Spadki dotyczyły zwłaszcza zachorowań związanych z infekcją, alergią oraz chorobami mięśni i stawów. Z kolei największe wzrosty dotyczyły leczenia pacjentów z depresją, padaczką i schizofrenią.
W sumie liczba wystawianych recept zmniejszyła się o 8% rdr, w tym w chorobach zakaźnych o 30,8%, u pediatrów o 30,1% i laryngologów o 27,6%. Najmniejsze minimalne spadki w licznie recept lub ich małe wzrosty miały miejsce dla recept wystawianych przez psychiatrów (+3%), onkologów (-4,7%) i lekarzy medycyny rodzinnej (-6,9%).
Recepty dla dzieci w wieku 0-19 lat spadły aż o 35,2%, mniej dla starszych pacjentów średnio o 7,5%.
Wzrost zainteresowania lekami antydepresyjnymi
Informacja o wzroście liczby recept od psychiatrów oraz sprzedaży leków antydepresyjnych pojawiała się częściej od początku epidemii.
We Francji w czasie kwarantanny zauważono znaczny wzrost sprzedaży leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych - o 22 proc. w przypadku leków przeciwdepresyjnych i o 21,5 proc. w przypadku leków przeciwpsychotycznych.
W Wielkiej Brytanii Liczba leków przeciwdepresyjnych przepisanych w tym kraju w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy pandemii wzrosła o prawie 5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Podobne zjawisko widać w Polsce. Porównując dane z 2019 i 2020 roku wyraźnie widać, że więcej osób korzystało z leków antydepresyjnych - wynika z danych podlaskiego NFZ.
Nieznaczne wzrosty sprzedaży zaczęły się już w styczniu i lutym 2020, ale prawdziwy skok odnotowano w marcu, po wykryciu pierwszych przypadków infekcji koronawirusem w Polsce. Tylko jednego miesiąca lekarze wystawili prawie 32,5 tysiąca recept, czyli o 30 procent więcej niż miesiąc wcześniej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych