W dniu swoich urodzin prezydent zrobił prezent farmaceutom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, MM/ rynekaptek.pl   16-05-2017, 16:50

W dniu swoich urodzin prezydent zrobił prezent farmaceutom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał 16 maja nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, której zasadniczym elementem jest wprowadzenie zasady "apteka dla aptekarza". Zrobił to dniu swoich urodzin. Ale podpisem największy prezent zrobił farmaceutom.


Jak twierdzi poseł Adam Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, można sobie wyobrazić sobie scenariusz, w którym w mieście z 18 tys. mieszkańców gdzie powinno się znajdować maksymalnie sześć aptek oddalonych od siebie o minimum kilometr, a jeden aptekarz może mieć tylko cztery punkty sprzedaży, dwóch właścicieli monopolizuje lokalny rynek, siada wspólnie na kawie i ustala wysokość cen za leki.

Komentując argumenty o podwyżce cen leków, Waldemar Buda uznaje je bzdurę. Dodaje, że przyjęte w Polsce rozwiązanie i tak jest łagodną wersją tego, co stało się w innych krajach, gdzie przyjęto zasadę "apteki dla aptekarza". Na Węgier czy w Estonii, w określonym terminie wszystkie zezwolenia, w tym te wydane przed reformą, muszą przejść w ręce farmaceutów.

- Informacje o podwyżce cen leków to kompletna bzdura. Mieliśmy dwa rozwiązania. Jedno to takie, by zdekoncentrować rynek i nakazać sieciom zbycie aptek powyżej czterech przypadających na jeden podmiot, albo zastosować nowe zasady na przyszłość. Wybraliśmy to miękkie rozwiązanie. Obecne 15 tysięcy aptek działa bez ograniczeń, jak do tej pory, nowe zasady stosujemy do nowych aptek. Nic się zatem nie zmieni jeśli chodzi o ceny leków - mówi poseł PiS.

Co z wolnością gospodarczą
Przeciwnicy AdA podkreślają też fakt, że ustawa wzmocni korporację samorządu aptekarskiego, a członkowie władz tej korporacji, często sami prowadzący apteki, posiadający już teraz nadzór nad wykonywaniem zawodu (do czego samorząd został powołany), zyskają także bezpośredni wpływ na procesy rynkowe i staną się faktycznym regulatorem rynku.

Obalają też tezę, że tylko apteki prowadzone przez farmaceutów gwarantują fachową opiekę farmaceutyczną. Ich zdaniem, nie trzeba być farmaceutą, by stworzyć wysoką jakość usług, bo w każdej aptece i tak pracują farmaceuci.

Zwolennicy gospodarki rynkowej wysuwali też argument, że ustawa stanowi nieuzasadnioną ingerencję w konstytucyjnie chronione prawo własności i wolność działalności gospodarczej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH