
Dominacja leków generycznych na rynku farmaceutycznym Europy Środkowo-Wschodniej będzie kontynuowana.
Ten segment był wart w 2008 roku 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14 proc. rocznie – prognozuje firma badawcza PMR.
Tempo wzrostu leków innowacyjnych, których rynek był wart 12,4 mld zł w 2008 roku, będzie niższe. Generyki będą stanowić 60 proc. rynku w 2009 roku.
Chociaż w latach 2009-2011 tempo wzrostu leków generycznych będzie wyższe niż tempo wzrostu leków oryginalnych, warto podkreślić, że również ten drugi segment odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu w regionie.
Szybszy rozwój leków generycznych wynikać będzie między innymi z oszczędności wprowadzanych przez rządy poszczególnych państw w czasie kryzysu ekonomicznego.
W średnim okresie czasu PMR spodziewa się jednak, zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, wzrostu świadomości zdrowotnej i modernizacji systemów opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także stworzenia systemów ubezpieczeń zdrowotnych i systemów refundacji podobnych do tych istniejących w krajach Europy Zachodniej, co z pewnością przyczyni się do rozwoju rynku leków innowacyjnych w regionie. Kolejną stymulantą rozwoju rynku leków innowacyjnych będzie starzenie się społeczeństw.
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istnieje niewiele firm lokalnego pochodzenia specjalizujących się w produkcji leków innowacyjnych. Większość producentów to firmy generyczne.
Druga grupa firm działających w tym segmencie to globalni gracze generyczni, którzy działają w różnym zakresie w poszczególnych krajach w regionie.
Rynek leków innowacyjnych w regionie zdominowany jest przez międzynarodowe koncerny. Firmy te mają przedstawicielstwa w większości krajów Europy Środkowo–Wschodniej, ale ponieważ są one aktywne na całym świecie, w większości przypadków region ten nie jest ich głównym obszarem działalności.
Warto jednak podkreślić, że firmy te często decydują się na przeprowadzanie badań klinicznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, co związane jest z niższymi niż w innych państwach kosztami, dużą populacją i ograniczonym dostępem pacjentów w regionie do innowacyjnych terapii.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych