W ile niedziel miesięcznie sklepy pozostaną zamknięte?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 13:47

W ile niedziel miesięcznie sklepy pozostaną zamknięte? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W stanowisku rządu ws. projektu o zakazie pracy w niedzielę nie określono liczby wolnych niedziel - oświadczyła w czwartek, 12 października minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że jest za "etapowaniem" wprowadzenia zakazu.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku; wciąż trwają nad nim prace. Projekt komitetu, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych.

"Solidarność" chce, by ograniczenie dotyczyło każdej z niedziel w miesiącu. Rząd ma nieco inne zdanie.

- Propozycja ograniczenia handlu w niedzielę to jest propozycja obywatelska, to nie jest projekt rządowy, w związku z tym rząd przedstawił tylko swoje stanowisko. I w tym stanowisku nie określiliśmy, czy to będą dwie, trzy czy jedna niedziela. Powiedzieliśmy, że najrozsądniejsze jest etapowanie" - powiedziała w TVN24 Rafalska.

- W stanowisku nie ma mowy o dwóch niedzielach, jest mowa o "etapowaniu". To się pojawiło podczas dyskusji, mówił o tym wicepremier Mateusz Morawiecki, mówiłam o tym ja, ale ostateczne rozwiązania zapadną w parlamencie - dodała Rafalska.

Podkreśliła, że na Węgrzech wprowadzony zakaz pracy w niedzielę nie miał negatywnego wpływu na gospodarkę: - Mówiłam o dwóch niedzielach, ponieważ rozmawiałam z Węgrami na temat tej sytuacji, która była na Węgrzech. Rok obowiązywania całkowitego ograniczenia handlu w niedzielą i po roku Węgrzy się wycofali, mimo, że nie było żadnych negatywnego wpływu na gospodarkę, a więc na rynek pracy, na sprzedaż detaliczną - tu Węgrzy nie odczuli żadnego negatywnego wpływu.

Zakaz handlu w niedziele ma zawierać kilka wyjątków, m.in. w przypadku stacji benzynowych, aptek i hurtowni farmaceutycznych. Te placówki będą mogły pracować.

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku krajach - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH