
Szczepienia należą do istotnego elementu rozszerzonej opieki farmaceutycznej i są najskuteczniejszą interwencją spośród usług profilaktycznych oferowanych w aptekach - ocenia prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia.
- Koniecznie trzeba ułatwić dostępność do szczepień. Polska zamierza zakupić 16 mln szczepionek przeciw COVID-19, przeliczając to na czas przeznaczony na szczepienia, wychodzi nam 8 mln godzin roboczych. Kto wyszczepi chętnych? - pytał podczas debaty "Rola pracowników ochrony zdrowia w poszerzaniu dostępności do szczepień" zorganizowanej Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, prof. Ernest Kuchar.
Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Jacek Krajewski zapewnił z kolei, że lekarze mają pełne zaufanie do pielęgniarek i farmaceutów, jeżeli chodzi o możliwość kwalifikowania i wykonywania szczepień przeciw grypie.
Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się farmaceuci.
Dr Piotr Merks: - Kluczem do wdrożenia szczepień w aptekach jest właściwy program szkoleniowy. Takie szkolenie trwa 12 godzin, składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Michał Byliniak: - Właściwie ukierunkowana opieka farmaceutyczna jest szansą na ewolucję roli aptek w polskim systemie ochrony zdrowia.
- Szczepienia należą do istotnego elementu rozszerzonej opieki farmaceutycznej i są najskuteczniejszą interwencją spośród usług profilaktycznych oferowanych w aptekach - dodał prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia.
Uczestnicy spotkania mieli też możliwość wysłuchania, jak to wygląda w irlandzkich aptekach.
Sekretarz Generalny Irish Pharmacy, Darragh O'Loughlin połączył się zdalnie z Irlandii: - Szczepienia w aptece zostały wprowadzone w wielu krajach UE, apteki zostały uznane za miejsca bezpieczne i przystosowane do immunizacji.
W każdej aptece, w której można wykonywać szczepienie, musi być co najmniej jeden farmaceuta, który jest przeszkolony do wykonywania szczepień oraz specjalne bezpieczne pomieszczenie do wykonywania immunizacji. Dzięki szczepieniom w aptekach w Irlandii liczba osób zaszczepionych przeciw grypie wzrosła o 50 procent.
Dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uznała, że szczepienia w POZ są realizowane mimo pandemii i wszechobecnych teleporad: - Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby rozszerzać refundację szczepień przeciw grypie, ale musimy stworzyć do tego bezpieczne przepisy.
Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG: - Procedury kwalifikacji do szczepień powinny być skrócone, umożliwienie kwalifikowania do szczepień pielęgniarkom, jest kluczowe.
Dr Maria Cianciara, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych: - Polskie pielęgniarki mają wysokie kompetencje i są w pełni przygotowane do kwalifikowania i wykonywania immunizacji. Pozostają tylko kwestie legislacyjne i organizacyjne.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych