W maju możliwy protest pielęgniarek i położnych. Co na to minister?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IB   07-04-2021, 13:18

W maju możliwy protest pielęgniarek i położnych. Co na to minister? Pielęgniarki zapowiadają protesty na maj (fot. archiwum)

Jeśli chodzi o strajk generalny pielęgniarek i położnych, to w tej chwili na pewno go nie będzie. Ale już teraz możemy decydować o 2-godzinnym strajku. Sądzę, że odbędzie się on w maju - mówi Krystyna Ptok.

7 kwietnia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wraz ze związkami zawodowymi zrzeszonymi w Forum Związków Medycznych zaprotestował "przeciwko szkodliwej polityce zdrowotnej rządu".

Manifestacja odbyła się przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.

Pojawili się m.in. przedstawiciele związków zrzeszających pielęgniarki i położne, techników radioterapii, elektroradiologii, diagnostyki medycznej i fizjoterapii.

Będzie strajk w maju
Przed protestem Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, na antenie Radia Zet przyznała, że strajk generalny pielęgniarek i położnych na pewno nie odbędzie się teraz.

- Jeśli chodzi o strajk generalny pielęgniarek i położnych, to w tej chwili na pewno go nie będzie, bo byłoby to bardzo nie w porządku w stosunku do pacjentów. W niektórych zakładach pracy jesteśmy natomiast na etapie mediacji i już teraz możemy decydować o 2-godzinnym strajku. Sądzę, że odbędzie się on w maju - dodała.

- Czy odejdziemy od łóżek? Są inne formy protestu. Związek się nad nimi zastanawia. Ważne będzie również, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna, bo mamy świadomość, że zarówno państwo, jak i opinia publiczna potraktowałyby nas w razie czego bardzo ostro - podkreśliła Krystyna Ptok.

O co walczą pielęgniarki?
- Dziś mamy Światowy Dzień Zdrowia ogłaszany w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Rok 2020 miał być rokiem pielęgniarki, ale całkowicie „przykrył” go covid. Dzisiaj chcemy powiedzieć rządzącym, że chcemy poprawy warunków pracy tu i teraz, nie mamy czasu czekać na perspektywę 2027 r. Wtedy przeciętny wiek pielęgniarki będzie wynosił 58 lat.

- Dramatyczny brak pielęgniarek w Polsce wynika z wieloletnich zaniedbań wielu polskich rządów. Przez lata nie poprawiano warunków pracy pielęgniarek i personelu medycznego. Teraz pandemia odkryła ubogość systemu ochrony zdrowia. Jednocześnie pokazała, ile środków ochrona zdrowia jest w stanie pochłonąć, żeby ratować ludzkie życie - zaznaczyła.

- Taki niedobór kadr odbija się oczywiście na pacjentach. Słyszymy o karygodnych sytuacjach w szpitalach tymczasowych, gdzie na 80 chorych przypadają dwie pielęgniarki i dwóch lekarzy. Jeśli pielęgniarka udaje się do innego sektora, pozostali chorzy są automatycznie pozostawiani bez opieki. Prawda jest taka, że w Polsce przy stu łóżkach covidowych mamy pół pielęgniarki, a w Europie - jedną. O brakach kadrowych świadczy również fakt, że pielęgniarki w Polsce pracują na dwóch lub więcej etatach - mówiła Krystyna Ptok.

Wzrost wynagrodzeń ma być stopniowy
- Chcemy ścieżki wzrostu wynagrodzeń zaprogramowanej dla wszystkich zawodów medycznych - skomentował dzisiejszy protest minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Dodał: - Nasze rozmowy dotyczą kształtowania ścieżki wynagrodzeń, zarówno w perspektywie krótszej - tego roku, jak i dłuższej, bo chcemy, aby ścieżka wzrostu wynagrodzeń, zaprogramowana dla wszystkich zawodów medycznych, wytyczała określony kierunek. Wszystkie strony biorące udział w Komisji Trójstronnej podpisały już protokół uzgodnieniowy dotyczący roku 2021.

Przewiduje on unormowanie systemu wynagrodzeń poprzez zmianę ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w sektorze medycznym.

- Stawki, które zaproponowaliśmy i które zostały uzgodnione na rok 2021, powodują poprawę poziomu wynagrodzeń zawodów, które były doceniane w mniejszym stopniu, tj. zawodów pomocniczych. W kolejnych latach chcemy zapewnić, aby wraz z tym, jak zwiększają się nakłady na opiekę zdrowotną (do 6 proc. PKB) rosła również partycypacja w tym wzroście wszystkich zawodów medycznych i aby były one jego beneficjentami. Nad tym obecnie pracujemy - zapewnił.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH