"W najbliższych latach spadnie liczba aptek"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polskie Radio/rynekaptek.pl   16-05-2017, 14:24

"W najbliższych latach spadnie liczba aptek" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne. Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ocenia, że zasada "apteka dla aptekarza" niszczy mechanizm konkurowania o pacjenta.

Jak przypomina Polskie Radio, nowelizacja była inicjatywą poselską. Oprócz zapisu dotyczącego zasady "apteka dla aptekarza", wprowadza ona ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo otwieranych aptek.

Takie zapisy próbowano wprowadzić już wcześniej, na początku lat 90-tych, potem w 2002 roku, ale bezskutecznie - czytamy.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mówi, że beneficjentem tych zmian będzie pacjent. Jej zdaniem, chorzy będą mieli lepszy dostęp do aptek, które powinny być rozmieszczone równomiernie. Prezes uważa, że farmaceuci nadal będą konkurowali o pacjenta i dlatego ceny leków nie wzrosną.

Tymczasem Marcin Nowacki,  wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ocenia, że zasada "apteka dla aptekarza" niszczy mechanizm konkurowania o pacjenta:

- W najbliższych latach będzie mniej przedsiębiorców działających na rynku aptecznym i spadnie liczba aptek, będzie to niekorzystne dla chorych  - stwierdza.

Więcej: http://www.polskieradio.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH