W Polsce wciąż jest zbyt wiele barier dla rozwoju innowacyjności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/rynekaptek.pl   18-05-2017, 11:21

 W Polsce wciąż jest zbyt wiele barier dla rozwoju innowacyjności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska ma wszelkie atuty, aby stać się centrum przemysłu farmaceutycznego w naszej części Europy - zaznaczył Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

Uczestnicy sesji pt. "Rozwój branży farmaceutycznej w Europie Centralnej" w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.) starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego?

Prof. Katarzyna Śledziewska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dyrektor zarządzający DELab UW, transdyscyplinarnego instytutu utworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, przypomniała, że przemysł farmaceutyczny w Polsce zatrudnia ok. 100 tys. osób i generuje ok. 1% polskiego PKB.

Uczestnicy dyskusji zgodnie wskazywali, że ten udział może i powinien w przyszłości istotnie wzrosnąć. - Polska ma wszelkie atuty, aby stać się centrum przemysłu farmaceutycznego w naszej części Europy - zaznaczył Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

- Jeśli chodzi o wielkość rynku oraz perspektywy i potencjał rozwoju m.in. branży farmaceutycznej, Polska należy do 20 czołowych krajów świat. W zasadzie wszystkie najważniejsze firmy farmaceutyczne są obecne lub planują aktywność w Polsce. Na ten potencjał składają się m.in. bardzo dobrze wykształcone kadry. Poziom uczelni medycznych w Polsce jest wysoki. Inwestorów przyciągają też bardzo profesjonalne kadry w ośrodkach medycznych i naukowych - wyliczał Erik Plas, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Jednocześnie zaznaczył, że 1-procentowy udział przemysłu farmaceutycznego w naszym PKB jest dość niski: - To dopiero baza do szybszego wzrostu. W innych krajach europejskich ten wskaźnik sięga ok. 3% i więcej. Firmy farmaceutyczne w Polsce na badania wydają 8% swoich budżetów, a średnia globalna to 15% - przypominał wiceprezes Infarmy.

- Badania podstawowe, kliniczne, wytwarzanie leków, ich wejście na rynek, edukacja medyczna - na każdym z tych ogniw firmy farmaceutyczne zmierzają dziś w kierunku innowacyjnych rozwiązań - podkreślał.

Erik Plas zwraca uwagę, że „w samym centrum aktywności przemysłu farmaceutycznego są wszelkie działania prowadzące do wynalezienie nowych, coraz skuteczniejszych farmakoterapii”. Wskazywał, że wokół tej właśnie innowacyjnej aktywności branży tworzy się „cały „ekosystem, w tym również wygasające patenty (na leki innowacyjne - red.), a dzięki temu - możliwość wprowadzania na rynek leków generycznych”.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH