W Polsce wciąż jest zbyt wiele barier dla rozwoju innowacyjności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/rynekaptek.pl   18-05-2017, 11:21

 W Polsce wciąż jest zbyt wiele barier dla rozwoju innowacyjności W Polsce na badania kliniczne rocznie wydaje się ok. 1 mld zł, podczas np. na Węgrzech dwa razy tyle, natomiast w Austrii aż 9-krotnie więcej

Polska ma wszelkie atuty, aby stać się centrum przemysłu farmaceutycznego w naszej części Europy - zaznaczył Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

Zdaniem Plasa pod względem badań nad nowymi cząsteczkami Polska jeszcze nie rywalizuje skutecznie z innymi krajami i nie jest zbyt konkurencyjna.

Zaznaczył, że większość wydatków na badania i rozwój firm - m.in. skupionych w Infamie - przeznaczana jest nie na badania podstawowe, ale na badania kliniczne, które umożliwiają rejestrację nowych farmakoterapii.

- W Polsce na badania kliniczne rocznie wydaje się ok. 1 mld zł, podczas np. na Węgrzech dwa razy tyle, natomiast w Austrii aż 9-krotnie więcej. W Polsce jest więc w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia - dodał.

W jego opinii w naszym kraju wciąż jest zbyt wiele barier dla rozwoju innowacyjności, a także inwestycji w przemyśle farmaceutycznym. - Wydaje się, że potrzebna jest większa aktywność rządu w stwarzaniu zachęt, aby uwzględniać i wykorzystywać możliwości rozwojowe wszystkich uczestników rynku - mówił Plas.

Podkreślał zarazem, że Polska jest potencjalnie atrakcyjnym krajem dla rozwoju badań klinicznych, ale jest to bardzo konkurencyjny rynek. Dlatego należy tworzyć odpowiednie warunki, by na nim znacząco zaistnieć.

- Jest wola pacjentów udziału w badaniach klinicznych, nie brakuje profesjonalnej kadry naukowców. Warto więc wprowadzać stabilne i przewidywalne regulacje prawne w tej dziedzinie - podsumował Erik Plas.

Część dyskusji dotyczyła refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR). To narzędzie projektowane przez resort zdrowia ma m.in. pobudzić R&D oraz zachęcić światowy przemysł farmaceutyczny do inwestowania w Polsce, m.in. w rozwój innowacyjnych technologii lekowych. Na RTR ma skorzystać także rodzimy przemysł, skoncentrowany głównie na lekach generycznych.

W opinii prawnika Wojciecha Kozłowskiego, partnera w Kancelarii Dentons, zasady RTR są na razie zbyt ogólnikowe oraz uznaniowe.

Z kolei Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek w GSK uważa, że już sama idea refundacyjnego trybu rozwojowego działa w Polsce. - Należy jednak dopracować to narzędzie. Obawiam się, że inne kraje udoskonalą RTR i wyprzedzą nas pod tym względem - zaznaczył dyr. Kępiński.

Pełną relację z sesji, z obszernymi wypowiedziami wszystkich panelistów, zamieścimy wkrótce w portalu oraz w czerwcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 6/2017).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH