W sieci można kupić wszystko – leki na sen, łysienie, odchudzanie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   13-09-2017, 13:23

W sieci można kupić wszystko – leki na sen, łysienie, odchudzanie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firmom farmaceutycznym nie zależy na tym, aby przypadki zachorowań z powodu zakupu fałszywych leków były nagłaśniane. Boją się, że klienci stracą zaufanie do nich tak samo, jak do sprzedawców z sieci - zauważają posłowie. Pytają ministra zdrowia, co z tym zrobić.

Dwójka posłów: Jarosław Sachajko, Elżbieta Zielińska, zapytała ministra zdrowia, jakie są plany ministerstwa w sprawie wprowadzenia zaostrzonych przepisów dotyczących sprzedaży leków przez Internet. Zwracają uwagę na problem handlu lekami online.

- Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o sprzedaży podrobionych leków przez Internet. Polacy rocznie wydają na takie specyfiki około 100 mln zł. W sieci można kupić tak naprawdę wszystko – leki na sen, łysienie, odchudzanie, na potencję, środki na niechcianą ciążę czy tabletki uspokajające - zauważają w interpelacji.

Fałszywe leki są tańsze i bez recepty, a to przyciąga klientów. Niestety zdecydowana większość z nich zawiera substancje uzależniające i szkodliwe dla zdrowia. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny liczba podrabianych leków w ciągu ostatniego roku wzrosła 4-krotnie. Bardzo łatwo dostępne w sieci są np. preparaty z fentanylem, który jest groźniejszy od morfiny i dostępny w aptekach tylko na receptę - dodają.

Podkreślają, że internetowi sprzedawcy mają swoje strony, a nawet zniżki dla stałych klientów. Różnią się tym od aptek stacjonarnych, że zamówienia można składać tylko drogą e-mailową. Leki od niezaufanych, internetowych sprzedawców często są precyzyjnymi podróbkami drogich, ratujących życie leków, które w aptece na receptę kosztowałyby znacznie więcej.

- Niestety firmom farmaceutycznym nie zależy na tym, aby przypadki zachorowań z powodu zakupu fałszywych leków były nagłaśniane. Boją się, że klienci stracą zaufanie do nich tak samo, jak do sprzedawców z sieci. W wyniku przestępczej działalności internetowych sprzedawców narażani są obywatele, którzy chcąc zaoszczędzić pieniądze są oszukiwani i dokonują nieświadomie zakupu groźnych dla ich zdrowia leków.

Posłowie pytają ministra:

Ile przypadków podejrzeń popełnienia przestępstwa związanego z handlem fałszywymi lekami zostało zgłoszonych w ciągu ostatnich 5 lat?
Ile kontroli internetowych sprzedawców leków przeprowadzono w okresie ostatnich 5 lat? Jakie były wyniki tych kontroli?
W jaki sposób do tej pory byli weryfikowani sprzedawcy internetowi leków i jak sprawdzane są dystrybuowane leki?
Jakie są plany ministerstwa w sprawie wprowadzenia zaostrzonych przepisów dotyczących sprzedaży leków przez Internet?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH