"W sprawie techników farmaceutycznych udało się osiągnąć połowiczny sukces"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polskie Radio, MM/rynekaptek.pl   11-05-2017, 13:28

"W sprawie techników farmaceutycznych udało się osiągnąć połowiczny sukces" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Apteka dla aptekarza" sprowadza rolę techników farmaceutycznych do taniej siły roboczej. Nie może być zgody z naszej strony na tego typu działania - powiedział Paweł Klimczak, prezes Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

W środę 10 maja br. przed Ministerstwem Zdrowia protestowała kilkudziesięcioosobowa grupa techników farmaceutycznych, niezadowolonych z ostatnich zmian prawnych przygotowywanych przez resort zdrowia.

Paweł Klimczak na antenie Polskiego Radia powiedział,  że po spotkaniu z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem udało się osiągnąć połowiczny sukces:

- Udało się w jakiejś części załatwić jeden problem, jednak pozostały jeszcze dwa bardzo ważne problemy, które nie zostały załatwione w ministerstwie.

Jego zdaniem, ograniczenia mają polegać na wprowadzeniu tzw. farmakopei polskiej do uprawnień technika farmaceutycznego: - Doprowadzi to do sytuacji, w której technicy farmaceutyczni nie będą mogli wydawać czasami zupełnie podstawowych leków – przekonywał.

- Obecnie farmaceutów jest 40 tysięcy, jest to podstawowa siła w aptece. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia z rządem, czeka nas prawdziwa bomba w aptekach – stwierdził.

W jego ocenie, jest tworzony wokół techników „dziwny mur” , który uniemożliwia im podnoszenie kwalifikacji.

Dodał także, że nie występuje obecnie na rynku nadmiar techników, a wręcz ich brakuje:

- Tak jest z tego powodu, że dochodzą tutaj kwestie związane z lokalizacją – są regiony, gdzie faktycznie techników jest za dużo, ale są też regiony, w których niedobór techników jest katastrofalny.

- Jeżeli przyjmiemy, że w aptekach pracuje 40 tysięcy techników, to tysiąc osób bezrobotnych nie stanowi liczby statystycznie dużej- tłumaczył.

Prezes Zarządu IGWPAiA przyznał, że „Apteka dla aptekarza” jest dla tej grupy zawodowej bardzo niekorzystna:

- Niejednokrotnie zwracaliśmy się do posłów o zwrócenie uwagi na nasze postulaty. Ustawa sprowadza rolę techników farmaceutycznych do taniej siły roboczej. Nie może być zgody z naszej strony na tego typu działania.

Wczoraj 10 maja, wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz spotkał się z przedstawicielem techników farmaceutycznych. Zapewnił, że poprawki złożone do ustawy Prawo farmaceutyczne nie ograniczają uprawnień techników farmaceutycznych i możliwości wydawania konkretnych leków: - To o co technicy postulują, zostało zmienione przez poprawkę - zaznaczył.

Więcej: http://www.polskieradio.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH