W styczniu resort zdrowia kupił leki za 38 mln zł. Co tyle kosztowało?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/pressInfo.pl   16-03-2021, 16:44

W styczniu resort zdrowia kupił leki za 38 mln zł. Co tyle kosztowało? Podsumowanie rozstrzygniętych przetagów na zakup leków w styczniu 2021 roku Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Na pierwszym miejscu pod względem najwyższej wartości pojedynczych przetargów, których wynik opublikowano w styczniu 2021 r. znalazł się znalazło się zamówienie ministra zdrowia. Na co wydano 38 mln zł?

Serwis PressInfo.pl opracował raport podsumowujący informacje o rozstrzygniętych przetargach dotyczących dostaw leków w Polsce za styczeń 2021 roku.

Z raportu wynika, że w analizowanym okresie dokonano rozstrzygnięć 5 118 części przetargowych na dostawę leków. Ich łączna wartość opiewała na kwotę 966 633 699 zł.

Organizatorzy z województwa śląskiego ogłosili największą liczbę rozstrzygnięć zadań przetargowych – 1268. Kolejne miejsca zajęły województwa: mazowieckie (739) oraz dolnośląskie (441). Najsłabiej wypadło województwo warmińsko - mazurskie (31 wyników).

Liderzy branży zamówień
Województwem, w którym rozstrzygnięto przetargi na najwyższą łączną kwotę jest woj. śląskie. Łączna suma wyników przetargów w tym regionie wyniosła ponad 211.6 mln zł. Następne w kolejności pod względem wartości rozstrzygniętych postępowań są województwa: mazowieckie – 158.2 mln zł oraz
wielkopolskie – 150.7 mln zł.

Pod względem najwyższej łącznej wartości za wygrane zadania przetargowe liderem w analizowanym okresie została firma Urtica sp. z o.o., która na swoim koncie zgromadziła 286.5 mln zł. Drugie miejsce należy do firmy FarmacolLogistyka sp. z o.o. (85.9 mln zł). Na podium znalazła się jeszcze firma Komtur Polska sp. z o.o z wynikiem nieco ponad 76.4 mln zł.

Niekwestionowanym liderem pod względem ilości wygranych zadań przetargowych, związanych z dostawą leków jest firma: Urtica sp. z o.o., która wygrała 1665 części przetargowych. Drugie miejsce zajęła firma Salus International Sp. z o.o. (617). Podium zamyka firma Asclepios S.A. (355).

TOP 5 największych pojedynczych przetargów
W tym zestawieniu największe zamówienie zrealizował Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, kupując szczepionki przeciwko rotawirusom (żywa, doustna), za ponad 38 mln zł.

Drugą pozycję zajął Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - kupując leki Yescarta i Kymriah o wartości 29,2 mln zł, których dostawcą był Gilead Science.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie na zakup leku Nusinersen wydał blisko 26,5 mln zł.

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zapłacił ponad 14,6 mln zł za dostawy pembrolizumabu.

Na końcu tego zestawienia jest ponownie Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z zamówieniem na leki Yescarta i Kymriah - o wartości 12 mln zł. Tym razem dostawcą jest Lek S.A.

Zestawienie przygotowane zostało na podstawie informacji zamieszczonych w Biuletynie Zamówień Publicznych i Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (TED) i jest poprawne w takim samym stopniu co zgłoszone informacje. Analiza obejmuje wyłącznie postępowania przetargowe, które zakończyły się wyłonieniem wykonawcy zamówienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH