Waldemar Buda: zmiany uderzą w nieuczciwych wytwórców

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   23-10-2017, 11:06

Waldemar Buda: zmiany uderzą w nieuczciwych wytwórców Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proponowane zmiany dotyczące rynku suplementów diety nie są wymierzone w legalnie firmy działające zgodnie z prawem, ale w nieuczciwych wytwórców - mówi poseł Waldemar Buda, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Poseł był gościem I Ogólnopolskiego Kongresu Suplementów Diety - Prawo, Jakość, Zdrowie (Łódź, 20 października).

Poseł Buda zapewnił, że proponowane przez niego i resort zmiany nie są wymierzone w legalnie firmy działające zgodnie z prawem, ale w nieuczciwych wytwórców, których praktyki zagrażają zarówno konsumentom jak i szkodzą profesjonalnym producentom suplementów diety. Powiedział też, że resort widzi problem szarej strefy w internecie i należy podjąć działania na tym polu.

Omawiano także planowane zmiany w ustawie. Profesor Monika Namysłowska z Uniwersytetu Łódzkiego omawiała dwie regulacje istotne dla przedsiębiorców z rynku suplementów diety: ustawę o przewadze kontraktowej oraz ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Ustawa o przewadze kontraktowej jest nowym instrumentem prawnym, który może być z powodzeniem wykorzystywany przez przedsiębiorców działających na rynku suplementów diety w sytuacji nieuczciwego wykorzystywania przeciwko nim przewagi kontraktowej przez przedsiębiorców z łańcucha dostaw. Sytuacje takie zdarzają się na omawianym rynku, przy czym można założyć, że przedsiębiorca z różnych powodów nie będzie chciał złożyć zawiadomienia do prezesa UOKiK.

- Inicjatorem postępowania może być jednak sam prezes UOKiK. Ustawa ta może przynieść pozytywne skutki dla branży. Natomiast zmiany planowane w zakresie przepisów dot. reklamy suplementów diety budzą istotne zastrzeżenia. Zasady reklamy suplementów zbliżają je do używek, których ograniczenia lub zakaz reklamowania może być uzasadniony. Czy to jednak nie gruba przesada w stosunku do suplementów diety, które są żywnością? Uważam, że zmiany te nie są konieczne i utrudnią prowadzenie działalności gospodarczej na rynku suplementów diety. Reguły te mogą być podważane w świetle prawa Unii Europejskiej - podsumowała.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH