Waldemar Kraska: każdy, kto będzie chciał się zaszczepić p/grypie, otrzyma szczepionkę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-09-2020, 09:04

Waldemar Kraska: każdy, kto będzie chciał się zaszczepić p/grypie, otrzyma szczepionkę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec tego roku, bo tylko ona może zagwarantować, że epidemia zniknie - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował też o szczepienie się przeciwko grypie: - Szczepionek nie powinno zabraknąć.

- Jeśli pojawi się szczepionka (przeciw COVID-19 - PAP) to ten łańcuch powinniśmy przerwać i tej epidemii nie będzie. Tylko szczepionka może nam to zagwarantować. Jestem przekonany, że w pierwszej połowie przyszłego roku to wszytko będzie opanowane" - powiedział 17 września Kraska na antenie Polskiego Radia 24.

Wyraził też nadzieję, że szczepionka przeciw koronawirusowi dostępna będzie do końca tego roku, bo prace nad nią są zaawansowane.

- Produkowanie szczepionki to nie proces czysto fabryczny, tam są przeprowadzane pewne fazy, gdzie trzeba tę szczepionkę sprawdzić. Oprócz tego, że jest ona skuteczna, to musi być szczepionką bezpieczną dla osób, które będą ją otrzymywały - zaznaczył.

- Z zapewnień firm, które będą tę szczepionkę produkowały, głównie w Europie, mamy informacje, że na przełomie roku ta szczepionka powinna się już pojawić. Prace są bardzo zaawansowane - dodał.

Jednocześnie wiceminister wyraził nadzieję, że w tym roku przeciw grypie zaszczepi się więcej osób niż rok temu.

Odnosząc się do szczepionek przeciw grypie przypomniał, że zamawiane są one z wyprzedzeniem rocznym i ich dostępność jest na poziomie takim, jak sezon wcześniej. W tym roku to 2 mln dawek. Wiceminister stwierdził też, że szczepionek nie powinno zabraknąć i prowadzone są rozmowy z producentami, by tę pulę zwiększyć.

- Każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, tę szczepionkę otrzyma - zapewnił Kraska.

Przypomniał, że bezpłatnie zaszczepić może się personel medyczny (114 tys. szczepionek) oraz osoby powyżej 75 lat. Dostępna jest też, w połowie odpłatna, szczepionka dla osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiet w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat (donosowa).

- Mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy, jeśli chodzi o wyszczepialność na grypę, niż rok poprzedni - podkreślił.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH