Waldemar Kraska: szczepienia - jak już będą dostępne - będą dobrowolne i bezpłatne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2020, 12:03

Waldemar Kraska: szczepienia - jak już będą dostępne - będą dobrowolne i bezpłatne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do jesiennej strategii walki z epidemią włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia – wskazywał w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Była mowa też o szczepieniach. Podkreślił, że szczepienia - jak już będą dostępne - będą dobrowolne i bezpłatne.

Wiceminister Kraska w czwartek, 19 listopada, w Sejmie przedstawił informację w sprawie działań podjętych przez rząd w związku z przygotowaniem do drugiej fali epidemii COVID-19, a także planowanych działań i obostrzeń związanych z funkcjonowaniem w tym czasie służby zdrowia i gospodarki.

- Nasza strategia rzeczywiście jest inna niż strategia na wiosnę, ponieważ wiedzieliśmy, że tych nowych zakażeń będzie zdecydowanie więcej. I tak się też stało. Na wiosnę mieliśmy głównie bazę łóżkowa opartą na szpitalach jednoimiennych i to wystarczyło, i to się sprawdziło - powiedział. Dodał, że strategia przygotowana na jesień jest inna, ponieważ w tym okresie spodziewano się większej liczby zakażeń.

- Do tej strategii włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia poprzez stworzenie bazy łóżkowej opartej na podziale szpitali na tzw. trzy poziomy (...). Oprócz tego zaangażowaliśmy w tej chwili podmioty prywatne, które deklarują ponad dwa tysiące miejsc w swoich szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Także organizujemy w tej chwili szpitale tymczasowe, bo wiemy, że epidemia jest nieprzewidywalna i tych miejsc może niestety nam brakować - powiedział.

Wskazał, że szpitale tymczasowe są budowane przez wojewodów, MON, MSWiA i spółki Skarbu Państwa.

Wiceszef MZ poinformował, że w walkę z COVID-19 zaangażowane są 422 szpitale poziomu pierwszego, 475 - na poziomie drugim i 27 - na poziomie trzecim. Ponadto 20 szpitali tymczasowych jest budowanych przez wojewodów, a także jeden szpital budowany przez MON i MSWiA. Z kolei w izolatoriach - jak przekazał Kraska - wolnych jest ponad 11 tys. miejsc w 101 obiektach.

Wiceminister Kraska, odpowiadając na pytania posłów o szczepionki, przekonywał, że "to jest właściwie jedyna metoda, żebyśmy mogli wygrać walkę z pandemią". Podkreślił, że szczepienia - jak już będą dostępne - będą dobrowolne i bezpłatne.

- Chcemy zabezpieczyć szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków. Chcemy, żeby była szerokodostępna i chcemy stworzyć taki system dystrybucji, żeby każdy mógł się zaszczepić. Chcemy, żeby jak największa ilość Polaków się zaszczepiła, bo to jedyna metoda, żeby zatrzymać epidemię, którą wszyscy jesteśmy zmęczeni - mówił Kraska.

Na powtarzające się pytania o osocze Kraska odpowiedział, że dotychczas ozdrowieńcy oddali 2634 jednostki: - Jedna jednostka to około 200 ml, z dnia na dzień ta ilość oddanego osocza rośnie - mówił. Wyraził również opinię, że "nasza służba krwi jest jedną z lepszych nie tylko w Europie, ale myślę, że na świecie".

Dorota Stelmaszczyk, Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH