Warszawa: 6 klinik w programie zabiegów in vitro

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 15:28

Warszawa: 6 klinik w programie zabiegów in vitro Program przewidziano na lata 2017-2019 dla ok. 2,5 tys. par. Być może wystartuje on już w listopadzie

Wszystkie kliniki, w sumie sześć, które złożyły oferty w konkursie, będą realizować miejski program refundacji zabiegów in vitro - poinformował w czwartek, 12 października, stołeczny ratusz.

Program przewidziano na lata 2017-2019 dla ok. 2,5 tys. par. Być może wystartuje on już w listopadzie.

Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla mieszkanek stolicy w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada się dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. zł.

W czwartek komisja konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na wybór realizatorów programu. Wybranych zostało sześć klinik, czyli wszystkie, które zgłosiły się do konkursu: Centrum Bocian, FeritMedica Centrum Płodności, Invicta, Invimed-T, Przychodnia Lekarska "nOvum" oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ratusz podkreślał niedawno, że większa liczba klinik wpłynie na krótszy czas oczekiwania przez pacjentkę na przyjęcie i realizację procedury oraz na możliwość wyboru pomiędzy klinikami.

Stołeczna radna PO Gabriela Szustek powiedziała PAP, że po ogłoszeniu wyników zostaną podpisane umowy z klinikami. - Myślę, że stanie się to do końca miesiąca (...). Chcemy już od listopada ruszać z programem - wyjaśniała Szustek.

Do konkursu mogły zgłosić się kliniki z Warszawy, które mają pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji, odpowiednią kadrę i aparaturę medyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie w stosowaniu metody in vitro.

W 2013 r. rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak - decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zakończony latem ub.r. Zamiast niego resort przyjął program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 r. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH