Warszawa: konsultacje u dietetyka online

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-11-2017, 15:39

Warszawa: konsultacje u dietetyka online Do dyspozycji internautów przez sześć dni w tygodniu, będzie dostępnych sześciu profesjonalnych dietetyków (Fot. Archiwum)

W Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie będzie można uzyskać profesjonalną poradę dietetyka. Swoją działalność właśnie rozpoczęło Centrum Dietetyczne Online.

Tygodniowo udzielonych zostanie kilkaset porad. Do dyspozycji internautów przez sześć dni w tygodniu, 12 godzin dziennie, będzie dostępnych sześciu profesjonalnych dietetyków, którzy za pośrednictwem sieci będą udzielać specjalistycznych konsultacji.

Wystarczy zgłosić się zainteresowanie uzyskania porady, a Centrum Dietetyczne Online zaproponuje do wyboru kilka dogodnych terminów. W uzgodnionym dniu dietetyk skontaktuje się online z zainteresowaną osobą. Rozmowa może przebiegać podobnie jak za pośrednictwem Skype’a lub jedynie głosowo, jak przez telefon. Po pierwszej konsultacji w razie potrzeby w taki sam sposób będzie można umówić się na kolejną poradę.

Jak pisze portal "Rzeczpospolitej", co najmniej 20 milionów Polaków wymaga porady dietetycznej, ponieważ cierpi na związane z nieprawidłowym odżywianiem choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia.

18 milionów ma nadwagę lub otyłość, na nadciśnienie choruje 9 milionów osób, cukrzyca występuje u około 3 milionów Polaków. Leczenie tych schorzeń, szczególnie w początkowym okresie, w 70-80 proc. zależy od zmiany diety i stylu życia.

W Polsce nie jest doceniana rola dietetyka w zachowaniu zdrowia. Zawód dietetyka nie jest prawnie chroniony tak jak np. w USA, gdzie wymagane jest zdanie egzaminu państwowego - czytamy.

W styczniu 2017 r. skierowano do ministra zdrowia projekt ustawy o zawodzie dietetyka. Sprawa regulacji tego zawodu ma być procedowana razem z regulacją innych zawodów medycznych, które nie mają jeszcze umocowań prawnych.

Porada dietetyczna nie jest też refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto brakuje weryfikacji kompetencji zawodowych osób posługujących się tytułem „dietetyk” oraz kontroli jakości usług świadczonych w tym zakresie. Każda osoba może otworzyć poradnię dietetyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH