Warszawa: miasto dofinansuje refundację in vitro

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-06-2017, 09:40

Warszawa: miasto dofinansuje refundację in vitro Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Warszawy przyjęła w czwartek (8 czerwca) program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Przeciw programowi był PiS.

Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych.

Za uchwałą ws. programu refundacji in vitro było 35 radnych, przeciw 23.

Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł, miasto szacuje, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeństw, jak i pozostających w związkach nieformalnych.

Radna PO Gabriela Szustek mówiła w imieniu wnioskodawców, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych naszego wieku.

Przypomniała, że decyzją resortu zdrowia w połowie zeszłego roku zakończony został - wprowadzony jeszcze w 2013 r. przez rząd Donalda Tuska - ogólnopolski program refundacji in vitro.

- Dlatego radni Warszawy, członkowie klubu PO zgłosili projekt programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dofinansowany ze środków samorządu. Jednocześnie deklarujemy, że jesteśmy gotowi kontynuować ten projekt w przyszłości - powiedziała radna PO.

Dodała, że program został napisany we współpracy z prof. Sławomirem Wołczyńskim, który - jak powiedziała radna - od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych.

Szustek podkreśliła, że program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - państwową jednostkę nadzorowaną przez ministra zdrowia.

Zachęcała do głosowania za uchwałą, tak by program mógł wejść w życie jeszcze jesienią tego roku.

W imieniu klubu PiS wystąpi Rafał Dorosiński, który ocenił, że program refundacji pozbawiony jest podstaw prawnych, co - jak powiedział - może skończyć się stwierdzeniem nieważności przez organ nadzorczy, czyli wojewodę.

Przekonywał, że zgodnie z przepisami celem programu powinna być poprawa stanu zdrowia osób w nim uczestniczących.

- Procedura in vitro nie jest procedurą, która w jakikolwiek sposób leczy, nie prowadzi do poprawy stanu zdrowia - taką opinię wyraził m.in. Sąd Najwyższy w opinii do Sejmu - powiedział Dorosiński.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH