
Wkrótce zostanie otwarty ośrodek, w którym będą prowadzone badania przedkliniczne leków onkologicznych. Centrum naukowo-przemysłowe (CNP) powstanie we współpracy warszawskiego Centrum Onkologii i firmy Roche Polska.
Dzięki CNP polscy badacze będą mogli uczestniczyć we wszystkich etapach badań przedklinicznych i klinicznych nad rozwojem nowych leków onkologicznych. Dzięki współpracy z zagranicznymi specjalistami badacze będą mieć szansę zbudować odpowiedni potencjał, aby tworzyć innowacje medyczne w Polsce - pisze Puls Biznesu.
Ma być to pierwszy w Polsce tego typu ośrodek. Badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie onkologii dotychczas nie mogły być realizowane u nas na szeroką skalę ze względu na brak zaplecza i zbyt wysokie nakłady, jakie się z nimi wiążą.
Stworzenie nowego leku zajmuje od 10 do 15 lat i pochłania kwoty rzędu 1-1,5 mld dolarów. Najwięcej czasu i funduszu pochłaniają właśnie pierwsze fazy badań (do 80 proc. nakładów; trwają ok. ośmiu lat).
Poza realizacją badań przedklinicznych i klinicznych w zakresie onkologii, powstawać mają tu nowe technologie medyczne. Ośrodek zostanie otwarty dla pacjentów pod koniec czerwca.
Jak już pisaliśmy, polscy naukowcy wielokrotnie zwracali uwagę na fakt, iż wiele badań naukowych w kraju - z uwagi na brak środków - trzeba kończyć na etapie prac laboratoryjnych. Licencje są odsprzedawane firmom zagranicznym, które mają kapitał na dalsze prowadzenie badań.
- Problemem nie jest jednak brak innowacyjnych pomysłów wśród naszych badaczy, lecz znalezienie partnera z przemysłu, który mógłby udźwignąć finansowo komercjalizację takiego projektu - powiedział dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński podczas niedawnej konferencji naukowej, zorganizowanej 27 lutego przez Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych