Warszawa: zdrowie seniorów będą monitorować opaski

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-12-2017, 11:02

 Warszawa: zdrowie seniorów będą monitorować opaski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach pilotażu, 40 warszawskich seniorów otrzyma opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe. Urządzenie wyposażone jest w system SOS, który umożliwi szybkie wezwanie pomocy. Posiada także funkcję przypominającą o potrzebie zażycia leków.

Projekt Z@OPIEKOWANI jest realizowany przez miasto od maja br. we współpracy z siedmioma ośrodkami pomocy społecznej.

Pierwsze testowe zestawy do teleopieki, czyli systemu pozwalającego na szybką reakcję, gdy potrzebna jest nagła pomoc, trafiły w ramach pilotażu do 40 warszawskich seniorów.

Osoby w wieku 60+, które zgłosiły się do projektu, do 14 maja 2019 roku będą sprawdzały dwa różne zestawy urządzeń - dla niewychodzących z domu i dla osób aktywnych. Docelowo teleopieką w Warszawie ma zostać objętych 7 tysięcy seniorów i osób niepełnosprawnych.

Pierwszy z zestawów teleopieki jest przeznaczony dla osób niewychodzących z domu. Elektroniczna opaska oraz centralka telefoniczna jest wyposażona w przycisk SOS. Urządzenia umożliwiają również dwustronną komunikację z trzema wybranymi numerami telefonów, centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu. Dostępna jest również funkcja przypominająca o potrzebie przyjęcia leków.

Drugi zestaw zaprojektowano dla osób aktywnych, które poruszają się samodzielnie. Składa się on z opaski z przyciskiem SOS, systemem GPS, detektorem upadku i funkcją przypominania o zażyciu leków. Urządzenie raz dziennie sprawdza także podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi.

Jak zaznaczył dyrektor biura pomocy i projektów społecznych stołecznego ratusza Tomasz Pactwa, faza teoretyczna projektu nad systemem teleopieki zakończy się do końca roku. W przyszłym będzie zaś prowadzony "dialog techniczny, przygotowanie i końcówka dokumentacji technicznej". Właściwy system według zapowiedzi ratusza ma zostać wdrożony w roku 2019.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH