Weekendowe awarie systemów zdrowotnych: nie działała e-recepta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   17-05-2021, 07:12

Weekendowe awarie systemów zdrowotnych: nie działała e-recepta W weekend zdarzyły się awarie dwóch systemów medycznych Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W weekend lekarze nie byli w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. Awarie nie ominęły też systemu ratownictwa medycznego.

Lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty przez aplikację gabinet.gov.pl. Jej pełna funkcjonalność została przywrócona - poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nie można była wybrać nazwy leku

Radio RMF FM przekazało w niedzielę (16 maja), że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. "Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku" - podała stacja.

Rzecznik prasowy MZ poinformował, że udało się przywrócić w niedzielę po południu pełną funkcjonalność systemu i lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Wcześniej powiedział PAP, że problem dotyczył tylko strony gabinet.gov.pl, a pozostałe aplikacje gabinetowe działały normalnie.

E-recepty od 2019 roku

E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod i PESEL pacjenta, by ją zrealizować. Kod pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Może też dostać wydruk informacyjny.

E-recepty można było realizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie od 8 stycznia 2020 r.

E-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni, choć są pewne wyjątki. Antybiotyk wykupić trzeba w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty. Dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przyjmują stale leki, medyk może wystawić receptę ważną rok. Musi to jednak na niej zaznaczyć.

System ratownictwa też z awarią

W weekend nastąpiła też awaria systemu ratownictwa medycznego.

Problemy z systemem informatycznym pojawiły się już w sobotnie popołudnie i trwały do ok. godz. 21, w niedzielę w południe ponownie doszło do awarii. Numer alarmowy 112 działał cały czas - informował w niedzielę resort.

Jak mówił Piotr Owczarski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie, mimo awarii nie było żadnego opóźnienia w realizacji zleceń. Dodał, że nie wpłynęła ona ani na bezpieczeństwo pacjentów, ani na jakość obsługi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH