Węgry coraz bliżej chińskiej szczepionki. UE działa zbyt wolno?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: hungarytoday.hu, supplychainbrain.com/ rynekaptek.pl   18-01-2021, 10:07

Węgry coraz bliżej chińskiej szczepionki. UE działa zbyt wolno? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Węgry postanowiły zawrzeć umowę z chińskim Sinopharm na zakup szczepionek p/ COVID-19. Są rozczarowane powolnymi dostawami preparatów w ramach UE. Mieszkańcy UK, USA i Izraela są szczepieni "z prędkością światła". Dodatkowo Pfizer zapowiedział zmniejszenie dostaw w najbliższym czasie.

"Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech opracowały plan zwiększenia produkcji szczepionki przeciwko COVID-19 w związku z doniesieniami o zmniejszeniu dostaw szczepionek do niektórych krajów UE" - podały firmy w komunikacie.

Jak dodają, plan pozwoli zwiększyć moce produkcyjne w Europie i dostarczyć znacznie więcej dawek w drugim kwartale. "Ale aby to osiągnąć, wymagane są teraz pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. W rezultacie w naszym zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu" - czytamy w oświadczeniu.

Zgodnie z oświadczeniem firmy planują powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej od 25 stycznia, a zwiększone dostawy od 15 lutego.

Jak poinformował serwis supplychainbrain.com, pod koniec lutego ma zostać uruchomiony nowy zakład produkcyjny w Marburgu w Niemczech, który będzie w stanie wytwarzać 750 milionów dawek rocznie.

Tymczasem coraz większe zniecierpliwienie ograniczonymi dostawami szczepionek okazują Węgry. Tamtejszy minister spraw zagranicznych zaatakował Unię Europejską, że "procedury zakupu szczepionek są skandalicznie powolne":

- W następstwie obietnic Brukseli pod koniec ubiegłego roku i na początku 2021 roku oczekiwano, że UE rozpocznie szczepienia "z ogromną prędkością", w wyniku czego będzie można łagodzić ograniczenia w krajach członkowskich.

Dodał, że szczepionki zakupione z funduszu unijnego "najwolniej docierają tylko do UE", zaś mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Izraela są szczepieni "z prędkością światła".

W międzyczasie Węgry postanowiły zawrzeć umowę z chińską firmą Sinopharm, aby kupić jej szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Jeśli zostanie to zatwierdzone, uczyniłoby to Węgry pierwszym krajem w UE, który przyjąłby chińską szczepionkę - podaje serwis hungarytoday.hu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH