Wiadomo już, które szpitale weszły do sieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   28-06-2017, 08:21

Wiadomo już, które szpitale weszły do sieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oddziały wojewódzkie NFZ we wtorek (27 czerwca) ogłosiły w Biuletynie Informacji Publicznej wykazy lecznic zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.

Wielkopolskie: http://www.nfz.gov.pl/

Wykazy te będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r. Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdawanych w poprzednim okresie świadczeń.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym.

Przedstawiciele resortu zdrowia oraz NFZ do ostatniej chwili zapewniali, że ani pacjenci, ani zarządzający szpitalami (także tymi, które znajdą się poza siecią) nie mają powodów do obaw.

- Chciałbym zapewnić mieszkańców województwa, że sieć szpitali wniesie wiele korzyści. Zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych, powinny skrócić się kolejki na SOR i w izbach przyjęć poprzez zorganizowanie przy nich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi Dziennikowi Wschodniemu Karol Tarkowski, szef lubelskiego NFZ.

- Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią pomoc poradni specjalistycznej i rehabilitację. W przypadku szpitali, które będą realizować świadczenia w ramach umowy z NFZ w wyniku przeprowadzonych postępowań konkursowych - zasady udzielania świadczeń się nie zmienią. Stworzenie sieci ma polepszyć dostępność usług, a nie ją ograniczać - podkreślał,

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH